Zdjęcie: Materiały Rzeszowskiego Domu Kultury
Reklama

Odkrywanie historii na nowo oraz rekonstrukcja historyczna – tak zapowiada się trzecia edycja gry miejskiej „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich”.

Historyczną grę organizują Rzeszowski Dom Kultury i Rada Osiedla Pobitno. Odbędzie się ona 9 września (niedziela) na terenie Rzeszowa. Tegoroczna edycja wydarzenia jest realizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, z okazji obchodów Roku Konfederacji Barskiej oraz Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Trasa historycznej gry miejskiej to szlak miejsc związanych z bitwą Konfederatów Barskich z Moskalami, która miała miejsce w 1769 roku.

Zadaniem każdego z uczestników jest przebycie wyznaczonej trasy oraz zebranie pieczątek na dziesięciu stacjach rozlokowanych na terenie Rzeszowa. Start w pobliżu Kościoła Reformatów (ul. Reformacka 5), natomiast meta w budynku Rzeszowskiego Domu Kultury filia Pobitno (ul. Konfederatów Barskich 43a).

Po drodze pojawią się jeszcze następujące punkty historycznej gry miejskiej takie, jak: Zamek Lubomirskich, letni Pałac Lubomirskich, kościół farny, Rynek i ratusz, most na Wisłoku, miejsce bitwy – wąwóz (ul. Na Skały, ul. Szczęsnego Morawskiego), powietna – obóz wojsk rosyjskich (skrzyżowanie ul. Traugutta, Nadbrzeżnej i Ogrodowej) oraz kopiec Konfederatów Barskich.

W grze mogą wziąć udział wszyscy, niezależnie od wieku. Uczestników czeka interesująca wędrówka z poznawaniem historii Rzeszowa, pamiątkowe stemple, a dla tych, którzy pokonają szlak najszybciej – nagrody.

Nowością tegorocznej edycji wydarzenia będzie bezpłatny pokaz dla mieszkańców, będący rekonstrukcją historyczną z czasów Konfederacji Barskiej. Przedstawienie rozpocznie się o 18:00 przy fontannie multimedialnej. Uczestnicy obejrzą musztrę wojsk carskich, pokazy umiejętności szermierczo-jeździeckich oraz wystrzały z broni czarnoprochowej.

Udział w grze jest bezpłatny. 

Lokalizacje punktów historycznej gry miejskiej:

1. START: Kościół Reformatów (w godz. 14.00 – 16.00)

2. Zamek Lubomirskich

3. Letni Pałac Lubomirskich

4. Kościół Farny

5. Rynek i Ratusz 

6. Most na Wisłoku

7. Miejsce bitwy – wąwóz (ul. Na Skały, ul. Szczęsnego Morawskiego)

8. Powietna – obóz wojsk rosyjskich (skrzyżowanie ul. Traugutta, Nadbrzeżnej i Ogrodowej)

9. Kopiec Konfederatów Barskich

10. META: Rzeszowski Dom Kultury filia Pobitno (najpóźniej do godz. 17.30)

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.