Zdjęcie: Krakow.pl
Reklama

Do Rzeszowa przyjechał Sean Penn, amerykański aktor. Z władzami miasta oficjalnie spotka się w piątek w punkcie pomocy uchodźcom w Full Markecie.

Hollywoodzki aktor do Polski przyjechał w tym tygodniu. W środę był w Krakowie, gdzie z władzami stolicy Małopolski podpisał umowę o współpracy z Polską i Ukrainą w zakresie pomocy humanitarnej po zbrojnym ataku Rosji na naszego wschodniego sąsiada. 

Sean Penn jest współzałożycielem organizacji charytatywnej CORE. Na pomoc dla Ukraińców fundacja zebrała dotychczas 1,5 mln dolarów tylko od Amerykanów. W Polsce CORE ma mieć swoje oddziały, jeden z nich właśnie powstał w Krakowie. 

W czwartek dwukrotny laureat Oscara (za pierwszoplanowe role w filmach „Rzeka tajemnic” i „Obywatel Milk”) przyjechał do Rzeszowa. Wolontariusze CORE pojawili się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. 

Oficjalne spotkanie Penna z władzami Rzeszowa zaplanowano na piątek (25 marca) w Full Markecie przy alei Rejtana, gdzie działa punkt pomocy ukraińskim uchodźcom i tymczasowa noclegownia dla 500 osób. 

Tematem spotkania amerykańskiego aktora z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem będzie współpraca fundacji CORE i miasta na rzecz pomocy uchodźcom.

– To jest kryzys, z którym żaden rząd nie jest w stanie sobie poradzić sam. Jak nie pomożemy Ukraińcom, nie postawimy na współczucie, empatię, zrozumienie, to stracimy wartości, które Ameryce przyświecały – mówił w środę w Krakowie Sean Penn.

Amerykański aktor, który jest także reżyserem, pracuje nad filmem dokumentalnym o zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę. W dniu ataku (24 lutego) Penn był w Kijowie. Chwilę później porzucił samochód na poboczu i na nogach przeszedł do granicy z Polską. 

Fundacja CORE (Community Organized Relief Effort) powstała w 2010 roku po trzęsieniu ziemi na Haiti. Teraz angażuje się w najpilniejszą pomoc dla uchodźców w Polsce i Rumunii. Zapewnia im m.in. pożywienie, wodę i transport w miejsca schronienia. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama