I Rajd Rowerowy Weteranów z udziałem 60 kolarzy. Finał w Rzeszowie!

Integracja środowiska weteranów i rodzin poległych żołnierzy z Polski i krajów sojuszniczych, w tym USA – to cel I Rajdu Rowerowego Weteranów. Rusza 8 sierpnia w Siedlcach, zakończy się 12 sierpnia w Rzeszowie. 

 

Zdjęcia: Michał Paćko 

Rajd rozpocznie 8 sierpnia o godzinie 10:00 w Siedlcach. Dalej trasa rajdu biegnie przez: Terespol, Chełm, Hrubieszów, Zamość, Stalową Wolę i Rzeszów. Każdego dnia uczestnicy będą pokonywać od 100 do 110 km.

W rajdzie weźmie udział 60 kolarzy, w tym żołnierze czynnie służący w Wojsku Polskim, żołnierze V Korpusu US Army, członkowie Gwardii Narodowej stanu Illinois, przedstawiciele amerykańskiej fundacji Gold Star Mission, weterani oraz ich rodziny, a także uczniowie i wychowawcy z Branżowej Szkoły I Stopnia im. „Weteranów Działań Poza Granicami Państwa” we Włoszakowicach. 

W trakcie rajdu planowane są wizyty na grobach polskich żołnierzy poległych podczas służby poza granicami państwa. Uczestnicy rajdu zatrzymają się na cmentarzach, gdzie są pochowani polegli koledzy i zapalą znicze.

– Nie zapominamy również o poległych żołnierzach amerykańskich – zapowiada Grzegorz Grot z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

W trakcie uroczystego rozpoczęcia etapów oraz w trakcie rajdu kolarze upamiętniać będą poległych żołnierzy amerykańskich oraz polskich, którzy oddali życie służąc w misjach prowadzonych poza granicami państwa na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

– Rajd pozwoli również na upowszechnianie wiedzy o weteranach i wojskowych misjach zagranicznych oraz wymianę doświadczeń z rodzinami poległych żołnierzy z wojsk sojuszniczych – twierdzi Grzegorz Grot 

Uroczyste zakończenie rajdu odbędzie się 12 sierpnia, o godz. 17:00 w Rzeszowie.

Organizatorami Rajdu Rowerowego Weteranów są: Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 18. Dywizja Zmechanizowana, Żandarmeria Wojskowa, Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” oraz Branżowa Szkoła I Stopnia im. „Weteranów Działań Poza Granicami Państwa” we Włoszakowicach.

Przebieg rajdu można śledzić na facebookowym profilu @CentrumWeterana i Twitterze – @Cen_Weterana.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama