Zdjęcie: Piotr Droździk

Druga edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się 11–18 września 2021 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Pula nagród wynosi 80 tys. euro. 

Zgłoszenia uczestników są przyjmowane do 14 maja 2021 roku przez formularze elektroniczne na stronie internetowej konkursmuzykipolskiej.pl. Konkurs jest organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca, a fundatorem nagród Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa
Narodowego.

– Przy drugiej edycji konkursu czekamy na liczne zgłoszenia uczestników zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wszystko obecnie w rękach muzyków, by podjęli decyzję o starcie w konkursie. To odpowiedni moment, by przystąpić do pracy nad własnym programem. Mamy też nadzieję, że profesorowie uczelni muzycznych odegrają tu ważną rolę i namówią swoich podopiecznych do udziału w tym wydarzeniu – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor IMiT. 

Co ważne, w konkursie nie ma ograniczeń ze względu na wiek ani obywatelstwo uczestników. Podczas konkursu muzycy będą prezentować utwory 56 polskich kompozytorów tworzących głównie w XIX i XX wieku. To sami uczestnicy przygotowują program, wybierając utwory do poszczególnych etapów konkursu. 

Obok takich sław kompozytorskich jak Chopin, Paderewski, Górecki, czy Penderecki, znajdziemy znajdziemy mniej znanych reprezentantów różnych stylów i epok muzycznych, jak Antoni Kątski, Eugeniusz Pankiewicz, czy Stefan Kisielewski. Równie ważne miejsce
zajmują polskie kompozytorki: Maria Szymanowska i Grażyna Bacewicz.

Konkursowi towarzyszy kronika audio w postaci serii płyt CD dostępnych w dystrybucji światowej zarówno fizycznej, jak i cyfrowej – dzięki temu powstają światowe prapremiery fonograficzne utworów nigdy wcześniej nie nagrywanych. 

– W dziedzinie muzyki dawnej jest to już obecnie stały trend – wyszukiwanie przez wykonawców utworów zapomnianych, przez nikogo współcześnie niewykonywanych, co wiąże się z wielomiesięcznymi poszukiwaniami repertuaru w bibliotekach i archiwach. My zaś dajemy podobną możliwość uczestnikom naszego konkursu, z tą różnicą, że dostęp do repertuaru mają na wyciągnięcie kilku kliknięć – mówi Katarzyna Meissner. 

– Celem naszego konkursu jest bowiem włącznie tych pięknych i niesłusznie zapomnianych kompozycji do współczesnego obiegu koncertowego i wykonawczego – konkluduje Meissner.

Uczestnicy 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki powalczą o pulę nagród w wysokości ponad 80 tys. euro w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. Jury obu kategorii konkursu będzie się składać z wybitych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego.

Startujący w konkursie muzycy dostają także szansę zdobycia wielu nagród pozaregulaminowych – od nagród finansowych po występy w wiodących salach koncertowych w Polsce i na wybranych festiwalach, m.in. 500 euro za najlepsze wykonanie w konkursie sonaty fortepianowej lub utworu kameralnego Miłosza Magina (nagrodę ufundowała córka kompozytora, Margot Magin), czy nagroda Société Frédéric Chopin Genève w formie recitalu w czasie Festiwalu Chopinowskiego w Genewie 2021. 

Dodatkowo, współpracujące z konkursem Instytuty Polskie fundują wyróżnionym laureatom recitale w miastach swoich siedzib, takich jak Bratysława, Sankt Petersburg czy Wiedeń.

Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie konkursmuzykipolskiej.pl

I Międzynarodowy Konkurs „Moniuszkowski” w Rzeszowie odbył się we wrześniu 2019 roku. Przyciągnął 56 uczestników z 6 krajów. Najlepszym pianistą okazał się Pavelo Dombrovsky z Rosji, zaś w kategorii zespołów kameralnych triumfował duet skrzypków: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, obecnie występujący pod nazwą zespołu Polish Violin Duo.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama