Znamy laureatów I Konkursu „Moniuszkowskiego” w Rzeszowie!

Reklama

Najlepszym pianistą Pavelo Dombrovsky z Rosji, najlepszy zespołem grupa Gidaszewska / Łaguniak Duo z Polski – to wyniki I Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który odbywał się w Rzeszowie.

 

W czwartek (26 września) w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie ogłoszono wyniki I Konkursu „Moniuszkowskiego”, który trwał od soboty, 21 września. W zmaganiach artystycznych brało udział 17 pianistów i 23 zespoły kameralne z Polski, Rosji, Ukrainy, Izraela, Rumunii i Hongkongu, którzy prezentowali utwory pochodzące głównie z XIX i XX w. Artyści mogli wybierać w twórczości 50 polskich kompozytorów.

Jury, któremu przewodniczył Jarosław Drzewiecki, wśród pianistów postanowiło I nagrodę (20 tys. euro) przyznać Pavlowi Dombrovskyemu z Rosji, II nagrodę (10 tys. euro) – Piotrowi Ryszardowi Pawlakowi (Polska) i III nagrodę (5 tys. euro) – Mateuszowi Krzyżowskiemu (Polska). 

Przyznano także trzy wyróżnienia o wartości 1,5 tys. euro: Ivanowi Shemchukowi (Ukraina), Tymoteuszowi Biesowi (Polska) i Michałowi Dziewiorowi (Polska). 

Najlepsze zespoły kameralne wybrało jury, któremu przewodniczył Andrzej Tatarski. I nagrodę (20 tys. euro) przyznano grupie  Gidaszewska / Łaguniak Duo (Polska). II nagrodę (10 tys. euro) przyznano ex aequo polskim grupom: Cracow Golden Quintet i Ãtma Quartet. Trzeciej nagrody nie przyznano. 

Trzy wyróżnienia o wartości 1,5 tys. euro każde otrzymali: Apeiron Trio (Polska), Novi Piano Duo (Polska) oraz Roksana Kwaśnikowska i Łukasz Chrzęszczyk (Polska). 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zwycięzcom nagrody zostaną wręczone w piątek (27 września) podczas koncertu laureatów o 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Laureatom na scenie towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna filharmonii pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego i Tomasza Chmiela. Koncert zostanie powtórzony 29 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

I Konkurs „Moniuszkowski” zorganizował Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką. Jego celem jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie znaczenia zarówno twórczości Moniuszki, jak i wielu wybitnych polskich kompozytorów XIX i XX wieku.

Pierwszej edycji konkursu patronował prezydent RP Andrzej Duda w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama