II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki rozstrzygnięty!

0

Carter Johnson, kanadyjski pianista, wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w Rzeszowie w kategorii pianistycznej, zaś w kategorii zespołów kameralnych zwycięstwo odniósł duet fortepianowy Książek Piano Duo. 

 

– Wszystko, co grałem, sprawiło mi ogromną radość – mówił jeszcze podczas przesłuchań konkursowych Carter Johnson. – Poświęciłem dużo czasu, by odnaleźć i przygotować utwory, które naprawdę mi się podobają. Jestem szczęśliwy, że mogłem w końcu wykonać je przed publicznością.

Carter Johnson jest absolwentem Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, gdzie ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie z pianistyki i pedagogiki fortepianowej. Naukę kontynuował w Julliard School of Music w Nowym Yorku, gdzie obecnie kończy studia magisterskie i już planuje naukę na Uniwersytecie Yale w New Haven. Jest także absolwentem studiów aktorskich w Trinity College w Londynie.

– Daliśmy z siebie wszystko – mówili po swoich występach Agnieszka i Krzysztof Książkowie z Książek Piano Duet. – Udało nam się wejść w atmosferę koncertową. Jak się myśli cały czas, że to konkurs, gra się zdecydowanie ciężej. A gdy traktuje się występ jak koncert, to staje się on prawdziwą przyjemnością.

Książek Piano Duo to zespół, który powstał w 2012 roku. Agnieszka Zahaczewska-Książek ukończyła Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Krzysztof Książek jest zaś adeptem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Drugą nagrodę w kategorii pianistycznej zdobył Ivan Shemchuk, reprezentant Ukrainy, laureat I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w 2019 r., w zespołach kameralnych zaś warszawski kwintet dęty Kwintofonia. Laureatami III nagrody zostali: pianista Michał Karol Szymanowski oraz duet skrzypcowo-fortepianowy Aleksandra Kuls i Marcin Koziak.

Wyróżnienia przyznano pianistom: Ruslanowi Kazakovowi (Rosja), Adamowi Mikołajowi Goździewskiemu, Krzysztofowi Kozłowskiemu oraz kameralistom: Popko / Thieu-Quang, Dobrowolski / Słapiński Duo oraz Trio Legend.

Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki przypadła Carterowi Johnsonowi, za najlepsze wykonanie utworu Władysława Żeleńskiego – Jakubowi Cetnarowskiemu, zaś utworu Henryka Pachulskiego – Ivanowi Shemchukowi.

Jury łącznie przyznało także 38 nagród pozaregulaminowych, w przeważającej większości w postaci koncertów specjalnych w wiodących salach filharmonicznych i na festiwalach w Polsce oraz za granicą.

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano m.in. nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kameralnego Miłosza Magina, ufundowaną przez córkę kompozytora, Margot Magin, jak również nagrodę w wysokości 1000 euro w każdej kategorii wykonawczej, którą przyznała kapituła dziennikarska.

Uroczysta gala wręczenia nagród i koncert laureatów odbędzie się w sobotę (18 września) o godz. 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Laureaci wystąpią z Orkiestrą Symfoniczną filharmonii pod dyrekcją Massimiliano Caldiego i Tomasza Chmiela. Koncert można oglądać na żywo na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki Polskiej.

Koncert laureatów zostanie powtórzony 20 września o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

– Druga edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej przyniosła nam to na co tak długo i w niepewności czekaliśmy w czasie pandemii – kontakt na żywo z muzyką, z publicznością i ze wspaniałymi artystami – podsumowała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

W finale II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii pianiści wystąpiło ośmiu artystów: Ivan Shemchuk (Ukraina), Mikołaj Sikała (Polska), Michał Karol Szymanowski (Polska), Adam Mikołaj Goździewski (Polska), Carter Johnson (Kanada/USA), Ruslan Kazakov (Rosja) Krzysztof Kozłowski (Polska) i Martyna Kubik (Polska).

Przesłuchania odbyły się w dniach 16-17 września w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. 

W finale zespołów kameralnych 15-17 września wystąpiło 15 uczestników, z czego 13 z Polski: Tansman Trio, Trio Legend, Airis String Quartet, Aleksandra Kuls i Marcin Koziak, Artesania Piano Duo, Biskupska i Fiszer Duo, Dobrowolski / Słapiński Duo, Krasicka-Gajownik / Filek Duo, Książek Piano Duo, Kwintofonia, Podorska & Słowikowski, Popko / Thieu Quang i Ślubowska / Słapiński Duo, Trio Incendio (Czechy) i Lux aeterna (Ukraina).

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką w Rzeszowie, finansowany z pieniędzy ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama