Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

„Rzeszów i Kraków dla Tomasza Stańko” i kompozycje inspirowane 60-letnią muzyczną historią mistrza Stańki – tak zapowiada się II „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańki, który w tym roku odbędzie się w Hotelu Bristol w Rzeszowie. 

11 lipca po raz drugi w Rzeszowie odbędzie się się „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko”. Powstał on w ub. r. z inspiracji Anny Stańki, córki artysty i wieloletniej menadżerki wybitnego trębacza jazzowego. Celem „Toastu” jest upamiętnienie twórczości Tomasza Stańki, który na świat przyszedł w Rzeszowie. 

Tegoroczna edycja „Toastu…” będzie się składać z dwóch części. Pierwsza nosi tytuł „Rzeszów i Kraków dla Tomasza Stańko” jako symbol narodzin (Rzeszów) i początków kształtowania się muzycznego kunsztu Tomasza Stańko (Kraków). Koncert będzie symboliczną podróżą od narodzin muzyka, do wielkiego wejścia na scenę jazzową.

W tej części koncertu usłyszymy utwory Tomasza Stańki i improwizowane impresje symbolizujące ważne wydarzenia w rzeszowskim i krakowskim okresie życia trębacza, wzbogacone krótkim komentarzem lirycznym.

Podczas koncertu zostanie także zagrany hejnał miasta autorstwa Tomasza Stańki w aranżacji Zbigniewa Jakubka, którego premierowe wykonanie odbyło się w listopadzie 2018 r. w Filharmonii Podkarpackiej podczas koncertu „Istnienie Poszczególne. Tomasz Stańko in memoriam”.

Na scenie podczas pierwszej części „Toastu…” wystąpią: Zbigniew Jakubek – fortepian, Adam Kowalewski – kontrabas, Tomasz Nowak – trąbka, Bartłomiej Prucnal – saksofony, Dawid Fortuna – perkusja, Bartłomiej Skubisz „Eskaubei” – komentarz liryczny.

Drugą część „Toastu…” wypełnią kompozycje inspirowane 60-letnią muzyczną historią mistrza Stańki. Z tego wielkiego bogactwa czerpać będą – Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz – muzycy, którzy zaczęli grać z Tomaszem Stańko, jeszcze jako nastolatkowie – to on był ich mistrzem i magiem.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Razem tworzyli „Kwartet Tomasza Stańko” i wydali trzy historyczne albumy dla ECM Records: „Soul of Things” (2002 r.), „Suspended Night” (2004r.), „Lontano” (2006 r.). Grali razem prawie ćwierć wieku, i sumując ich wszystkie trasy koncertowe – okrążyli wspólnie Ziemię parę dobrych razy.

Do Tria Wasilewskiego dołączą – multiinstrumentalista Tadeusz Sudnik i trębacz Tomasz Dąbrowski. Z Tadeuszem Sudnikiem Stańko współpracował w latach 80. ubiegłego wieku.

II „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko” odbędzie się w sobotę (11 lipca) w hotelu Bristol o godz. 19:30. Bezpłatne zaproszenia na „Toast…”  będą dostępne od 1 lipca na stronie estrada.rzeszow.pl oraz w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) w godz. 10:00-17:00.

Ze względu na konieczność dostosowania się do wymogów sanitarnych, liczba miejsc będzie ograniczona.

Oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama