Zdjęcie: materiały partnera WSIiZ
Reklama

Kończąc kierunek Informatyka pierwszego stopnia świeżo upieczony inżynier staje przed trudnym wyborem – kształcić się nadal czy zakończyć studencką edukację, a może zakończyć studia i rozpocząć dodatkowe kursy? Opcji jest kilka, a podjęta decyzja może rzutować na całą karierę zawodową.

Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że deficyt pracowników branży IT wynosi w Polsce ok. 50 tys. osób, a niedobór kadry eksperckiej dotyka w naszym kraju jedną trzecią firm z sektora informatycznego. Problem ze znalezieniem specjalistów w branży IT nie jest nowy i choć firmy poszukujące pracowników kuszą ofertami, to mają także swoje wymagania.

Bardzo często w ofertach pracy pojawia się wymóg wyższego wykształcenia. Takie wymaganie niejednokrotnie pojawia się również na dalszych etapach kariery, kiedy przed pracownikiem otwiera się perspektywa awansu. Wtedy okazuje się, że bez tytułu magistra przed nazwiskiem zmiana stanowiska staje pod znakiem zapytania.

Czy studiując Informatykę II stopnia można zdobyć wymagane przez pracodawców doświadczenie i poznać swojego pracodawcę?

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oferuje kandydatom na studia II stopnia możliwość uzyskania pełnego wykształcenia, a zarazem zdobycia doświadczenia zawodowego u cenionych pracodawców. Studenci, którzy ukończyli pierwszy stopień studiów o profilu praktycznym, mają za sobą pół roku praktyk zawodowych. Na II stopniu należy doliczyć do tego jeszcze trzy miesiące praktyk. Oznacza to, że uczelnię opuszcza magister z 9 miesięcznym doświadczeniem zawodowym.

Prodziekan Kolegium Informatyki Stosowanej dr inż. Janusz Kolbusz zauważa ponadto, że studia informatyczne II stopnia pozwalają nawiązać kontakty, zarówno między studentami, wykładowcami, jak również pracodawcami i przedstawicielami biznesu.

Dzieje się to m.in. za sprawą spotkań z pracodawcami, podczas których studenci mają możliwość rozmowy z osobami pracującymi w danej dziedzinie. Mogą zadać im nurtujące pytania, a przede wszystkim mogą nawiązać kontakt z praktykami. Pracodawcy bardzo chętnie korzystają z możliwości spotkań ze studentami, podczas których mogą bliżej poznać oczekiwania młodych osób. Bardzo często po takich spotkaniach studenci są zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne oraz do późniejszej współpracy.

Kolejnym aspektem przemawiającym za kontynuowaniem studiowania są zarobki.

Maryla Rarus z Biura Karier WSIiZ przytacza dane z portalu wynagrodzenia.pl:Mediana miesięcznego wynagrodzenia osób, które posiadają wykształcenie wyższe magisterskie wynosi 7 300 zł, podczas gdy mediana zarobków osób, które ukończyły edukację na poziomie średnim wynosi 4 500 zł.

W przypadku kierowniczych stanowisk IT pełne wykształcenie kierunkowe może okazać się niezbędne. Ukończenie szkoły wyższej otwiera dużo więcej możliwości w późniejszym dokształcaniu się z danej specjalności.

Z roku na rok w aulach wykładowych dostrzegamy rosnącą liczbę osób, które zakończyły studia inżynierskie kilka lat temu, a jednak brak wykształcenia uzupełniającego skłonił je do podjęcia studiów magisterskich po czasie. Są to studenci, którzy mają konkretny cel, wiedzą, dlaczego po latach od obronienia dyplomu I-go stopnia podjęli wyzwanie powrotu na studia – mówi dr Kolbusz. 

Jakie możliwości stwarza WSIiZ dla studentów Informatyki drugiego stopnia?

Studia magisterskie na kierunku Informatyka w WSIiZ dają szansę rozwinięcia indywidualnych predyspozycji na pięciu atrakcyjnych specjalnościach:

  • Cyberbezpieczeństwo – odrębna ścieżka kształcenia, która otwiera perspektywy pracy w elitarnym i międzynarodowym gronie specjalistów, zajmujących się różnorodnymi obszarami bezpieczeństwa, w tym – bezpieczeństwem w sieci
  • Analityka IT w biznesie
  • Inżynieria produkcji oprogramowania
  • Bezpieczeństwo i sieci komputerowe CISCO
  • Produkcja gier wideo
Zdjęcie: materiały partnera WSIiZ

Osoby, które nie boją się mówić i pracować w języku obcym, mogą wybrać kształcenie w języku angielskim na ścieżkach: Cybersecurity lub Data Science. Jest to idealne rozwiązanie dla kandydatów pragnących rozwijać umiejętności językowe oraz marzących o zyskaniu lepszego przygotowanie do zawodu

W trakcie studiów na kierunku Informatyka we WSIiZ studenci mogą uzyskać nie tylko wiedzę i umiejętności praktyczne, ale również potwierdzić je cenionymi na rynku pracy certyfikatami informatycznymi. Podczas toku studiów student może wybierać spośród 16 certyfikatów o zasięgu międzynarodowym, w tym m.in.: Cisco CCNA, CCNP, Linux Professional Institute Certificate, ICND1, IINS, SECFND, MCSA: Web Applications czy MCSA: Windows Server 2021.– przyznaje dr inż. Janusz Kolbusz.  

Praca i studia czy to możliwe?

Studia na kierunku Informatyka II stopnia realizowane są w trybie niestacjonarnym.

– Staramy się pomagać naszym studentom, którzy już pracują w zawodzie, a równocześnie chcą się kształcić – mówi dr inż. Janusz Kolbusz.

Starania te doceniła Polska Komisja Akredytacyjna przyznając kierunkowi Informatyka Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii: „Zawsze dla studenta – doskonałość we wsparciu rozwoju studentów”. WSIiZ jest pierwszą i jedyną niepubliczną uczelnią wyższą uhonorowaną takim wyróżnieniem.

Absolwent WSIiZ, Grzegorz Wójcik uważa, że kluczowe, aby jednocześnie uczyć się i studiować, było wybranie studiów niestacjonarnych. – Moje życie przez 5 lat było praktycznie przeplatanką pracy i studiowania – nie zostawało za dużo miejsca na inne sfery. Udało się to łączyć tylko poprzez odpowiednią organizację czasu oraz wzajemne wsparcie przyjaciół ze studiów – wspomina Grzegorz Wójcik.

Zdjęcie: materiały partnera WSIiZ
Rekrutacja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na studia magisterskie na kierunku Informatyka potrwa do 31 marca 2022 roku.

Rekrutacja odbywa się za pomocą elektronicznego systemu dostępnego na stronie www.wsiz.edu.pl. Zainteresowani mogą kontaktować się z Działem Rekrutacji, który rozwieje wątpliwości i odpowie na wszystkie pytania.

Numer telefonu: 17 866 11 88 lub 17 866 11 99

Mail: rekrutacja@wsiz.edu.pl

 

Reklama