Zdjęcie: ZUS
Reklama

Eksperci ZUS wyjaśnią m.in. jakie zarobki powodują zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia, o czym musisz poinformować, gdy dorabiasz do emerytury lub renty, jakie świadczenia ZUS może zmniejszyć lub zawiesić, jak zmniejsza emeryturę lub rentę.

Eksperci ZUS będą odpowiadać na pytania dzisiaj (21 stycznia) od 10:00 do 12:00, pod numerem telefonu: 13 44 379 17.

Gdy już przy składaniu wniosku o emeryturę lub rentę wiesz, że będziesz mieć dodatkowe zarobki, zaznacz to we wniosku. Jeśli jesteś już emerytem lub rencistą, jak najszybciej powiadom ZUS o podjęciu pracy zarobkowej oraz o wysokości przychodu. 

Emeryci i renciści, którzy w 2020 r. pracowali zawodowo, powinni do 28 lutego br. powiadomić ZUS o osiągniętych w danym roku przychodach oraz o wybranym przez siebie systemie rozliczeniowym – miesięcznym lub rocznym – w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla świadczeniobiorcy. Na jego podstawie ZUS ustali, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

To, że informujesz ZUS o swoich przychodach i ich wysokości, jest bardzo ważne, gdy zakład rozlicza twoje świadczenie. Jeśli osiągałeś przychody, a nie poinformowałeś ZUS-u o tym, ten zażąda zwrotu świadczeń, które ci nie przysługiwały, za 3 lata wstecz. Jeśli powiadomisz – ZUS zażąda zwrotu tych świadczeń tylko za ostatni rok.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: