Reklama

Kompleks Inkubatora Technologicznego w Jasionce powiększa się o kolejne budynki. Kończą się już prace przy budynku C. W najbliższym czasie powierzchnie zostaną zajęte przez przedsiębiorców, a niedługo ruszy budowa czwartego obiektu.

[Not a valid template]

 

Oferta inkubatora poszerzana jest z myślą o młodych przedsiębiorcach, startupowcach, studentach, którzy rozpoczynają własną działalność, a także firmach, które potrzebują zaplecza laboratoryjnego.

Rozwój Inkubatora jest konieczny, bo firmy działające w parku wciąż potrzebują powierzchni produkcyjnych. Kończą się prace przy trzecim budynku kompleksu, budynku C, który powstał z myślą o przedsiębiorcach potrzebujących przestrzeni produkcyjno-usługowej. Są w nim dwa boksy o powierzchni ok. 800 i 600 m kw.

Wkrótce ruszy też budowa czwartego budynku kompleksu. Będzie miał on inny charakter niż istniejące, ponieważ tworzony jest głównie z myślą o młodych przedsiębiorcach, którzy dopiero rozpoczynają działalność.

– Zależy nam na tym, by pomoc ludziom młodym, którzy na początku działalności nie mają funduszy na wynajem biur, a także przedsiębiorcom, którzy nie potrzebują ogromnych hal produkcyjnych – tłumaczy Barbara Kostyra, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Budynek D będzie miał łączną powierzchnię 4955 m kw. Powierzchnia produkcyjno-usługowa zajmie 2745 m kw., w tym będą 4 boksy o powierzchni ok. 197 i 154 m kw., które są przygotowane do działalności laboratoryjnej, gdzie dostępne będzie sprężone powietrze. Będzie też istniała możliwość zainstalowania dygestoriów i gazów technicznych, oraz 8 boksów produkcyjnych.

Dodatkowo będzie 20 pokoi biurowych o powierzchni ok. 26 m kw., co łącznie da 2210 m kw. powierzchni części biurowej.

– Nowością w naszym Inkubatorze będzie tzw. powierzchnia open space, gdzie znajdzie się 5 stanowisk biurowych jednoosobowych, 4 dwuosobowe oraz sala narad dla 10 osób – mówi Barbara Kostyra.

W nowym budynku znajdzie się również laboratorium dla Aeropolis wyposażone w urządzenia zakupione w konsultacji z przedsiębiorcami. Będzie tam skaner GNOM i drukarka 3D z dużą komorą wydruku, kamery termowizyjne, mikroskop metalograficzny, komora starzeniowa do badania efektu działania promieni słonecznych na elementy instalacji np. odnawialnych źródeł energii, dygestoriów, waga laboratoryjna oraz spektrofotometr.

Lada dzień zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który wygrał przetarg. Według planów, budynek D ma zostać wybudowany do końca września br., a pierwsi najemcy pojawią się w nim już w grudniu 2015 roku. Koszt budowy wynosi ok. 15 mln zł, natomiast wartość całego projektu to ponad 28 mln zł.

W ramach Inkubatora Technologicznego, który oficjalnie rozpoczął działalność w grudniu 2012 roku, działa obecnie 21 firm. Oferta jest skierowana głównie do przemysłu lotniczego, elektromaszynowego, informatycznego, chemii i biotechnologii. Do Inkubatora mogą wejść także przedsiębiorcy innych branż, które wykażą się innowacyjnością projektu.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: