Zdjęcie: materiały prasowe Estrady Rzeszowskiej

Mapa rzeszowskich murali jest dostępna w dwóch wersjach – online za pomocą aplikacji Google Maps i papierowej. Można na niej znaleźć 35 prac na terenie miasta. Każda zawiera obszerny opis z audiodeskrypcją i fotografie.

Jeszcze nie tak dawno murale kojarzyły się głównie z miastem Łódź i ich funkcją reklamową. Graffiti z kolei z aktami wandalizmów i szpeceniem przestrzeni miejskiej. Dziś jest zupełnie inaczej – street art to dziedzina sztuki, a murale i graffiti zdobią miasta często wywołując zachwyt u przechodniów.

W stolicy Podkarpacia ulicznej sztuki jest coraz więcej. Nie brakuje murali i graffiti na głównych ulicach, ale i w miejscach trudniej dostępnych i rzadziej odwiedzanych przez mieszkańców. Stąd zrodził się pomysł, by zebrać interesujące prace w formie mapy. Tak w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury działającym w Estradzie Rzeszowskiej powstała „Rzeszowska mapa murali i graffiti”.

Działania trwały kilka miesięcy. Udało się wyszczególnić aż 35 prac podzielonych na trzy kategorie – mural, graffiti i mural reklamowy. Każda opatrzona jest wyczerpującym opisem:

Znalezienie informacji na temat wszystkich murali i graffiti nie było łatwe. Wymagało to wykonania wielu telefonów, zadawania pytań wielu osobom i odwiedzenia wielu miejsc. Udało się – każda z prezentowanych prac jest szczegółowo opisana. Podajemy nazwiska autorów, rok i okoliczności, w których powstał dany „malunek” – wyjaśnia Joanna Jęczalik z Rzeszowskiego Inkubatora Kultury.

Zdjęcie: materiały prasowe Estrady Rzeszowskiej

Mapa jest w dwóch wersjach. Bezpłatnej elektronicznej w aplikacji Google Maps i papierowej, którą można kupić w siedzibie RIK-u przy ulicy Jagiellońskiej 24 za 5 zł. Mapa online znajduje się TUTAJ. Dodatkowo na stronie inkubatorkultury.eu można znaleźć obszerne galerie zdjęć każdego z murali i graffiti, a także ich opisy z audiodeskrypcją:

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Audiodeskrypcja wydała nam się czymś niezbędnym. To ukłon w stronę tych, którzy nie mogą zobaczyć muralu czy graffiti, ale dzięki szczegółowemu opisowi mogą je sobie wyobrazić – mówi Jęczalik.

Wydanie „Rzeszowskiej mapy murali i graffiti” to nie koniec projektu. RIK planuje grupowy spacer śladami prezentowanych prac. W ten sposób chce zachęcić mieszkańców do większej aktywności na świeżym powietrzu i poznawania miasta od innej strony. Obecnie, przez pandemię, zaprasza na spacery samodzielne lub w gronie rodzinnym z mapą w ręku.

– Warto wiedzieć, że mamy w stolicy Podkarpacia na przykład murale z fauną i florą, podwodnym światem, znanymi postaciami ze świata kina, czy z motywami ludowymi. Wszystkie są wyjątkowe, a spacer ich śladem wydaje się trafioną rozrywką dla każdego, niezależnie od wieku – uważa Joanna Jęczalik.

Zdjęcie: materiały prasowe Estrady Rzeszowskiej

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama