Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Wiesław Buż, poseł Lewicy

Łamanie konstytucyjnego prawa do prywatności, wolności przekonań nauczycieli i dyrektorów podkarpackich szkół – takie sygnały docierają do rzeszowskiego posła Lewicy Wiesława Buża.

Wiesław Buż w piątek (6 listopada) zwrócił się w tej sprawie z „interwencją poselską” do Małgorzaty Rauch, podkarpackiego kuratora oświaty, która tę funkcję pełni z nominacji PiS. Buż jest jednym z nielicznych podkarpackich parlamentarzystów, którzy aktywnie wspierają strajk kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego.

Poseł Buż bierze udział w rzeszowskich protestach, zabiera na nich głos, mówi, co Lewica robi w Sejmie, aby prawa kobiet były szanowane.

W piątek Wiesław Buż do Małgorzaty Rauch zwrócił się z kilkoma pytaniami. Przyznaje też, że do interwencji zainspirował go niedawny list kuratora do nauczycieli i dyrektorów podkarpackich szkół. Rauch nie podoba się, że w strajkach kobiet uczestniczą uczniowie i przyłączają się do wulgarnych przyśpiewek, które towarzyszą protestom.  

W interwencji poselskiej Wiesław Buż pyta kurator Rauch, czy do dyrektorów szkół i nauczycieli skierowała ona pismo przypominające o ich obowiązkach i zadaniach. Buż chce się dowiedzieć, czy pismo ma związek ze strajkami kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października o zakazie aborcji ze względu na wady płodu.

Poseł Lewicy chce się też dowiedzieć, w jakie narzędzia, po wprowadzeniu nauki zdalnej, zostali wyposażeni dyrektorzy szkół, które umożliwiłyby kuratorom, jak to określono w piśmie, „podejmowanie działań w zakresie zapobiegania masowej nieobecności uczniów”. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wiesław Buż zażądał także informacji, czy podkarpacki kurator oświaty prowadzi „dyscyplinarki” wobec dyrektorów szkół za ich zaangażowanie w protesty kobiet. Buż pyta Rauch o podstawy prawne i powody wszczęcia takich postępowań. 

Poseł Buż w interwencji poselskiej zapytał również Małgorzatę Rauch, czy jako kurator w jakikolwiek sposób „ingeruje w aktywność nauczycieli poza szkołą lub placówek oświatowych”, gdy nie prowadzą oni już lekcji. Buż liczy, że od Rauch dowie się wobec kogo takie działania podjęto i jakie. 

To nie wszystko. Wiesław Buż od Małgorzaty Rauch chce się też dowiedzieć, czy „umożliwia uczniom wyrażanie własnych poglądów, respektuje ich prawo do otrzymywania wszelkich potrzebnych im informacji oraz zapewnia uczniom swobodne zrzeszanie się oraz ich wolną wolę do manifestowania swoich poglądów w ramach pokojowych zgromadzeń”.    

Rzeszowski poseł Lewicy chce się również zapoznać z pełną korespondencją pomiędzy Ministerstwem Nauki i Edukacji Narodowej a kuratorami i dyrektorami szkół, jaka krążyła po 22 października, po wyroku TK, który doprowadził do masowych protestów na ulicach. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama