Zdjęcie: Pixabay

666-lecie Rzeszowa będzie tematem przewodnim tegorocznego Dyktanda Rzeszowskiego. Do sprawdzianu z ortografii i interpunkcji uczestnicy zasiądą 21 lutego.

Do tej pory podczas Dyktand Rzeszowskich organizowanych przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą uczestnicy mierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami: w roku Sienkiewiczowskim był to tekst pt. „Żartem, choć serio”, w 100-lecie odzyskania niepodległości „List niewysłany”. Wcześniej były to dyktanda „Z rozmyślań o prozie współczesnej”, „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca” i „Pisarza pamięci quasi-rapsod”.

W tym roku tekst dyktanda kolejny raz przygotowuje polonistka dr Barbara Misztal. Tematem przewodnim tekstu będzie historia Rzeszowa i 666-lecie lokacji miasta. Dyktando odczyta Małgorzat Pruchnik-Chołka, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Aby zgłosić się do dyktanda, wystarczy wysłać maila na adres: dyktando@wspia.eu. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu (studenci WSPiA proszeni są dodatkowo o podanie informacji o kierunku i roku studiów). Regulamin dyktanda dostępny jest na stronie www.wspia.eu.

WSPiA w tym roku organizuje Dyktando Rzeszowskie już po raz czwarty. Wydarzenie jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Co roku w sprawdzianie wiedzy z ortografii i interpunkcji uczestniczy około 200 osób m.in. studenci, pracownicy, uczelni, mieszkańcy Rzeszowa, a także dziennikarze.

Kto w tym roku zdobędzie tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii, przekonamy się w piątek 21 lutego o godzinie 13:00. Dyktando odbędzie się w auli WSPiA przy ul. Cegielnianej 14.

IV Dyktando Rzeszowskie organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego przez UNESCO 17 listopada 1999 r. dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło 5 studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama