Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

15 lipca ulicami Rzeszowa przejdą uczestnicy IV Marszu Równości. Tak jak jesienią, pod hasłem „Idziemy po równość i pokój / Йдемо по рівність і мир”.

Datę IV Marszu Równości w Rzeszowie organizatorzy podali w poniedziałek wieczorem.  Hasło parady społeczności LGBT oraz postulaty są takie same, jak podczas jesiennego marszu, który odbył się 10 września 2022 r.  

– Na marsz przygotujemy nowe sektorówki, naklejki i przypinki. Ponownie poprosimy Komisję Europejską i prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka o patronaty – zapowiedzieli organizatorzy. Trasa marszu nie jest jeszcze znana. 

Wśród postulatów tegorocznej parady są m.in. uchylenie przez samorządy stref anty-LGBT, które są wymierzone w lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe, a także odrzucenie kart fundamentalistów katolickich z Ordo Iuris. 

– Protestujemy przeciwko próbom zablokowania i zdelegalizowania samorządowej pomocy ukierunkowanej na społeczność LGBTQIA+. Chcemy równości małżeńskiej, włącznie z prawem adopcji dzieci – postulują organizatorzy IV Marszu Równości w Rzeszowie.

Żądają rozszerzenia katalogu mowy nienawiści kodeksu karnego o orientację seksualną i tożsamość płciową. I konsekwentnego stosowania go wobec osób ze świata polityki, samorządu, organizacji pozarządowych, Kościoła, mediów tradycyjnych i społecznościowych.

Twórcy Marszu Równości chcą także zastąpienia w szkołach katechezy etyką oraz edukacją antydyskryminacyjną i seksualną opartą na standardach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), prostej administracyjnej procedury metrykalnego uzgodnienia płci, na podstawie oświadczenia, bez konieczności wędrówki po lekarzach i refundacji operacyjnej korekty płci.

Organizatorzy parady postulują również opracowanie we współpracy z organizacjami LGBTQIA+ programów zdrowia psychicznego ze szczególnym uwzględnieniem osób LGBTQIA+, a także bezwzględnego zakazu pseudonaukowej „terapii konwersyjnej”.

Pierwszy Marsz Równości w Rzeszowie odbył się w 2018 roku, kolejny w 2019, z powodu pandemii koronawirusa parady nie odbyły się w 2020 i 2021 roku, marsz wrócił w 2022.

Zdjęcie: materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama