Zdjęcie: kadr filmu "Z wnętrza"
Reklama

Trzy dni i 6 filmów. Z Polski, Rumunii, Węgier i Grecji. Jeden pokaz odbędzie się na deptaku 3 Maja przed kinem Zorza. W programie tegorocznego przeglądu są też dwa spotkania z twórcami filmów dokumentalnych.  

Nazwa przeglądu nawiązuje do powstającej trasy Via Carpatia, która połączy państwa północnej i południowej Europy. To będzie już czwarty przegląd, rozpocznie się w piątek, 10 czerwca i potrwa do niedzieli, 12 czerwca. Tym razem zostaną pokazane filmy z Polski, Rumunii, Węgier i Grecji.

– Przez trzy dni mieszkańcy Rzeszowa będą mogli obejrzeć sześć filmów za darmo. Ich tematyka jest różnorodna – zapowiada Katarzyna Kazanecka z rzeszowskiej Zorzy.

Węgry reprezentują dwa filmy: melodramat „Historia mojej żony” i nakręcony w Budapeszcie  „Schyłek dnia”. Rumunię dramat „Aida” o masakrze w Srebrenicy. W Grecji nakręcono film „Tommaso”, w głównej roli zobaczymy Willema Dafoe.

Polską produkcją są filmy: „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” o wydarzeniach w Bolimowie, gdzie podczas I wojny światowej, po raz pierwszy, użyto broni chemicznej oraz „Z wnętrza”, dokument o rodzinie Beksińskich. Po tych filmach odbędą się spotkania z twórcami i osobami znającymi tematykę wspomnianych produkcji.

Bilety można odebrać w kasie Zorzy oraz w portierni Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

PROGRAM:

10 czerwca, piątek:

– godz. 18:00 – „Aida”, Rumunia, reż. Jasmila Žbanić (sala widowiskowa kina Zorza)

Aida pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów.

– godz. 20:00 – „Obłoki śmierci. Bolimów 1915”, Polska, reż. Ireneusz Skruczaj (sala widowiskowa kina Zorza), po seansie spotkanie z twórcami filmu.

To pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I wojny światowej, w samym sercu współczesnej Polski, pod Bolimowem.

11 czerwca, sobota:

– godz. 18:00 – „Z wnętrza”, Polska, reż. Cezary Grzesiuk i Tomasz Szwan (sala widowiskowa kina Zorza), po seansie spotkanie z Wiesławem Banachem, historykiem sztuki oraz wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku.

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Film w całości składa się z materiału wideo zrealizowanego przez samego mistrza i jego najbliższych.

– godz. 21:00 – „Historia mojej żony” Węgry, reż. Ildikó Enyedi (pokaz plenerowy na deptaku 3 Maja przed kinem Zorza)

Wilk morski, kapitan Jakob Störr, jest mistrzem podejmowania decyzji, planowania i bezbłędnego zarządzania okrętami. Podobnie jak do żeglugi podchodzi do małżeństwa z Lizzy, przekonany, że jest kapitanem także tego rejsu. Długa nieobecność w domu sprawia jednak, że Jakob nabiera podejrzeń co do wierności swojej żony. Nie mogąc pogodzić się z tym, że nie wszystko na tym świecie podlega jego kontroli, zaczyna niszczyć Lizzy, siebie i ich relację.

12 czerwca, niedziela:

– godz. 17:00 – „Tommaso”, Grecja, reż. Abel Ferrara (sala widowiskowa kina Zorza)

Film o toksycznej męskości, późnym ojcostwie i walce z prywatnymi demonami. Poruszający portret artysty, ale też jeden z najodważniejszych filmowych dzienników intymnych.

– godz. 19:00 – „Schyłek dnia”, Węgry, reż. László Nemes (sala widowiskowa kina Zorza)

Młodziutka Irisz, której rodzice przed laty zginęli w pożarze, szuka zaginionego brata przemierzając uliczki Budapesztu.

oprac. (la)

Zdjęcie: materiały organizatorów

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama