Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu: Kuba Płużek wraz ze swoim zespołem

„Noc Lipcowa” – pod takim hasłem odbędzie się jeden z koncertów IV edycji rzeszowskiego Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańki. W tym roku narodziny Mistrza Rzeszów będzie świętował w wyjątkowy sposób. 

11 lipca br. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańki, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego. Już po raz czwarty miasto będzie celebrować jego twórczość w wyjątkowych interpretacjach wykonawców młodszego pokolenia oraz artystów, którzy mieli zaszczyt grać z Mistrzem na jednej scenie.

Po śmierci Tomasza Stańki 29 lipca 2018 roku, miasto we współpracy z jego córką Anną Stańko, postanowiło co roku organizować Toast Urodzinowy dla wielkiego artysty. Od zeszłego roku Tomasz Stańko ma swój mural w Rzeszowie. Jak zapowiada Estrada Rzeszowska, program tegorocznego „Toastu” będzie szczególnie bogaty.

9 lipca, o godz. 19:00 na dziedzińcu Zamku Lubomirskich zagrają: Kuba Płużek Quartet + Oskar Török, Michał Chołka i Bartłomiej Skubisz. Koncert pod hasłem „Noc Lipcowa” będzie bezpłatny. – To muzyczny spektakl, w którym magiczne kompozycje Tomasza Stańko będą przeplatać się z magiczną prozą Bruno Schulz – reklamuje Estrada Rzeszowska. 

Ostatnia płyta Stańki „December Avenue” była dedykowana m.in. pamięci Bruno Schulza, polskiego pisarza i malarza żydowskiego pochodzenia. W 2022 r. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańki, a dzień później 130. rocznica urodzin Schulza. To też 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza z rąk hitlerowców (19 listopada).

Tomasz Stańko inspirował się z twórczością Bruno Schulza. Z tej okazji zostaną wykonane utwory z płyty Stańki „December Avenue” oraz z płyty „Polin”, przeplatane czytanymi fragmentami „Sanatorium pod klepsydrą” Schulza w interpretacji rzeszowskiego aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Michała Chołki.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Koncert będzie symbolicznie nawiązywał do kultury żydowskiej społeczności licznie obecnej w Rzeszowie na przestrzeni wieków.

Aranżacji i interpretacji utworów Tomasza Stańki dokona znakomity krakowski pianista i kompozytor Kuba Płużek. Wykona je z zespołem, w którego skład wchodzą grający ze Stańką: perkusista Dawid Fortuna i kontrabasista Max Mucha oraz saksofonista Marek Pospieszalski i gościnnie słowacki trębacz Oskar Török.

Skład uzupełni Bartłomiej Skubisz, odpowiedzialny za sample i instrumenty perkusyjne oraz słowo wstępne.

Drugiego dnia Toastu (10 lipca) będą dwa projekty specjalne, także na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. Nie zabraknie zagranicznych gwiazd. Szczegóły mają być znane niebawem. Organizatorzy „Toastu” zapowiadają, że tegoroczna impreza będzie trwała dłużej niż dwa dni i w kilku miejscach Rzeszowa. Szczegóły tych atrakcji też jeszcze nie są znane. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama