Zdjęcie: Facebook.com / Sąsiedzi Rzeszów

Jeśli bliski ci jest temat związany z wycinką drzew przyjdź na warsztaty „Zielone płuca Rzeszowa. Co mieszkańcy mogą zrobić, by chronić drzewa?”. Adam Bohdan podpowie, jak bronić drzewa przed wycinką. 

Wycinka drzew – to temat, który przez rzeszowskie media przetaczał się wielokrotnie. Dlaczego? Bo wielu mieszkańcom Rzeszowa zależy na tym, aby nasze miasto było zielone, a nie betonowe, dlatego za każdym razem żywo reagują, gdy widzą w mieście wycinane drzewo. 

Z tych najgłośniejszych akcji obrony drzew można wymienić działania dwóch pań Irenek, które broniły starego dębu przy. ul. Fredry, czy akcję obrony drzew na placu Wolności. 

Dlatego, jeśli ten temat jest ci bliski przyjdź 27 marca (piątek) do UrbanLabu (ul. 3 Maja 13). To tam odbędą się warsztaty „Zielone płuca Rzeszowa. Co mieszkańcy mogą zrobić, by chronić drzewa?”.

Poprowadzi je Adam Bohdan – absolwent biologii na Uniwersytecie w Białymstoku, autor i współautor kilkunastu publikacji naukowych na temat ochrony przyrody w lasach, cennych gatunków związanych z lase i starymi drzewami. Bohdan od kilkunastu lat zajmuje się udziałem społecznym w zarządzaniu lasami oraz angażuje się w procedury związane z wycinką drzew. 

Podczas warsztatu uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę w zakresie udziału społecznego w procedurach dotyczących wydawania zezwoleń na wycinkę drzew. Dowiedzą się: jak śledzić informacje o wycinkach drzew, jakie instytucje są odpowiedzialne za wycinkę drzew, w jaki sposób na decyzje o wycince drzew mogą wpłynąć niezrzeszeni obywatele, co warunkuje i umożliwia dopuszczenie organizacji na prawach strony do procedur związanych z wycinką.

Advertisement

Ponadto, uczestnicy dowiedzą się jakie elementy powinna zawierać decyzja zezwalająca na wycinkę drzew, w jakich okolicznościach można wstrzymać wykonanie prawomocnych decyzji zezwalających na wycinkę, jakie działania i argumenty mogą pomóc w powstrzymaniu wycinek drzew, czy można zapewnić bezpieczeństwo nie wycinając drzew.

Na warsztatach będzie można dowiedzieć się także, co można zrobić by zrekompensować wycinkę drzew oraz  jakie przepisy mogą naruszać urzędnicy wydający nieuzasadnione decyzje na wycinkę drzew. W trakcie warsztatów uczestnicy podejmą także próbę oceny kompletności i zgodności z prawem decyzji zezwalających na wycinkę drzew.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama