Właściciel samochodu, powinien pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać stan techniczny pojazdu, jego układów i ustawień. Szczególnie tych, które mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jednym z nich jest tzw. geometria kół. Jak często powinno się ją sprawdzać?

Czym jest geometria kół?

Geometria kół to nic innego jak ich prawidłowe ustawienie. Chodzi o to, aby pomiędzy poszczególnym elementami układu zawieszenia a kołami były zachowane odpowiednie kąty. Kierowcy często mylą pojęcie geometrii kół ze zbieżnością. Są to dwie różne rzeczy. Zbieżność to prawidłowe ustawienie kół na tej samej osi względem siebie. 

Kiedy powinno ustawiać się geometrię kół?

Brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy powinno się ustawiać geometrię kół. Częstotliwość ich ustawiania zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj czy marka samochodu, styl jazdy oraz stan dróg. Na pewno powinno dokonywać się tego serwisu przy każdorazowym przeglądzie samochodu razem ze sprawdzeniem wszystkich innych układów. 

Ponadto są oczywiście różnego rodzaju objawy, które mogą oznaczać, że geometria kół nie jest ustawiona prawidłowo. Wśród nich wymienia się:

  • Nierównomierne zużycie opon – jeżeli zauważysz, że np. jedna strona opony jest bardziej zużyta od drugiej, to może być to oznaką nieprawidłowego ustawienia geometrii kół. Dodatkowo o tym samym może też świadczyć wyraźnie widoczne zużycie dwóch opon z tej samej osi.
  • Skręcanie kierownicy – jeśli kierownica skręca się w jedną stronę, mimo prostego toru jazdy, bądź musisz wkładać więcej siły w wykonywanie manewru skrętu, to również jest sygnał, że warto sprawdzić geometrię. 
  • Wibracje kierownicy – jeśli podczas jazdy odczuwasz drgania kierownicy, między innymi może to być spowodowane tym, że koła są źle wyważone lub że ich geometria jest nieprawidłowa.
  • Zbaczanie samochodu z toru jazdy – jeśli mimo prostego ułożenia kierownicy samochód skręca w którąś ze stron, to jest to kolejny z objawów złego ustawienia geometrii kół.

Jeśli więc odczuwasz, któryś z powyższych objawów, powinieneś udać do warsztatu na fachową diagnozę przeprowadzoną przez mechanika, gdyż te same objawy mogą mieć inne źródło i nie zawsze będzie to geometria kół. Warto też wspomnieć, że po każdorazowej wymianie opon dobrze jest sprawdzić zbieżność kół.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Jak prawidłowo ustawić koła?

Właściwe ustawienie kół zawsze powinno być wykonane w profesjonalnym warsztacie. Pracujący w nim mechanicy dysponują odpowiednią wiedzą fachową i urządzeniami, które są niezbędne do sprawdzenia i ustawienia geometrii kół.

Jeśli szukasz warsztatu w Rzeszowie, który wykona taką usługę, to ich listę znajdziesz pod tym linkiem: qservicecastrol.eu/warsztaty/miasto-rzeszow/. Są tam także wszelkie niezbędne dane kontaktowe i opinie klientów, którzy skorzystali z pomocy wybranych warsztatów samochodowych.  

Co wpływa na geometrię kół?

Elementy zawieszenia, tak jak wszystkie inne elementy samochodowe mają określoną żywotność. Zużycie części powoduje, że z czasem przestają funkcjonować sprawnie. Może to mieć wpływ na geometrię kół, którą trzeba będzie poprawić.

Oczywiście znaczenie w tym przypadku ma też styl jazdy. Im bardziej jest ona agresywna, obfitująca w gwałtowne manewry skrętu albo przyspieszenia, tym szybciej może okazać się, że konieczna jest poprawa geometrii kół.

 

Reklama