Ulotki, broszury i plakaty z najważniejszymi informacjami o zaburzeniach odżywiania, o tym jak je rozpoznać i na co zwrócić uwagę, będą rozpowszechniane w Rzeszowie.
Problem zaburzeń odżywiania nagłośni współpracująca z miastem Fundacja Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania „helpED”. Na kampanię, która potrwa od 1 lipca do 15 grudnia, otrzymała grant w wysokości 4950 od Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.
Fundacja stworzy filmy skierowane do personelu medycznego, nauczycieli oraz młodzieży. Przygotuje także ulotki, broszury i plakaty, z najważniejszymi informacjami o zaburzeniach odżywiania, o tym jak je rozpoznać i na co zwrócić uwagę.
– Wszystkie te materiały będzie można znaleźć w sieci, będą także rozpowszechniane w szkołach i placówkach medycznych, aby trafiły do jak największej grupy mieszkańców – wyjaśnia Beata Sander z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Ponadto w październiku (dokładny termin nie jest jeszcze ustalony) w rzeszowskim Międzynarodowym Centrum Integracji Feniks (ulica 3 Maja) odbędzie się spotkanie, na którym eksperci pomogą rozpoznać zaburzenia odżywania i jak sobie z nimi radzić.
Szacuje się, że anoreksja wykazuje się największym wskaźnikiem śmiertelności ze wszystkich chorób natury psychicznej. Rozpoznawanie objawów, pierwszych sygnałów jest łatwiejsze, kiedy wiemy jakie to sygnały i na co trzeba zwrócić uwagę.
– Potrzebna jest edukacja – podkreśla Fundacja „helpED”, która na co dzień zajmuje się problematyką zaburzeń odżywania – chorują na nią już dzieci 13-, 14-letnie. Zdecydowana większość zachorowań pojawia się przed 18. i 20. rokiem życia.
Według National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders ok. 0,9 proc. kobiet zmaga się z anoreksją, a 1,5 proc. – bulimią, co ma wpływ na ciało i umysł. Projekt fundacji „helpED” ma pomóc lepiej zrozumieć ten problem i polepszyć proces leczenia.
Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie internetowej „helpED”.
(RzN)
redakcja@rzeszow-news.pl