Reklama

Prawie 14 proc. – tyle w maju 2022 roku wyniosła wg GUS inflacja w Polsce. Dlatego coraz więcej osób poszukuje sposobu na ochronę swoich oszczędności. Jak zwykle w niepewnych czasach, bezpieczną przystanią okazują się nieruchomości. Wbrew pozorom można w nie zainwestować również dysponując nieco mniejszymi kwotami. Jak to skutecznie zrobić?

Pandemia, wojna na Ukrainie, słabsza koniunktura gospodarcza – wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na zamożność Polaków. I chociaż rząd obiecuje kolejne programy ochronne, to nie warto łudzić się, że rozwiążą one wszystkie problemy ekonomiczne. By uchronić swoje oszczędności, należy je mądrze zainwestować. Dziś nie wystarczy już lokata w banku.

Wzrosty cen nieruchomości przebijają inflację

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w IV kwartale ub.r. nowe mieszkania zdrożały o 17 proc. rok do roku. Natomiast te z rynku wtórnego o 13 proc. Statystyka objęła 6 dużych polskich miast: Gdańsk, Gdynię, Kraków, Łódź, Poznań oraz Wrocław (stan na kwiecień 2022 r.). Oznacza to, że nawet nieużytkowana nieruchomość jest dobrą inwestycją, ponieważ jej wartość rośnie obecnie w tempie przewyższającym aktualne wskaźniki inflacji.

Zakup mieszkania w celu jego sprzedaży za kilka lat wciąż pozostaje więc finansowo dobrym pomysłem. Może on nie tylko uchronić oszczędności, ale również przynieść zysk bez konieczności zaangażowania własnej pracy.

Galopujące ceny najmu

Z kolei, jak wynika z danych portalu Bankier.pl, średnie ceny najmu w 7 dużych miastach polskich (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław) wzrosły rok do roku aż o 31,8 proc. Raport Expandera i portalu Rentier.io podaje natomiast, że cena najmu za metr kwadratowy w Rzeszowie w marcu 2022 roku wynosiła 36 zł (bez opłat licznikowych i administracyjnych) i wykazywała tendencje wzrostowe w kontekście kolejnych miesięcy.

Zakup mieszkania pod najem jest więc ruchem niezwykle perspektywicznym pod względem finansowym. Tego typu inwestycje są zresztą od lat powszechnie wykorzystywane do budowania satysfakcjonującego dochodu pasywnego, który w dłuższym okresie pozwala osiągnąć upragnioną wolność finansową.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
W co zainwestować w Rzeszowie?

Interesującą informacją dla zainteresowanych ulokowaniem oszczędności w nieruchomościach jest uruchomienie od 6 czerwca br. zapisów na ofertę mikrokawalerek w inwestycji Rubikon. Obiekt ten położony będzie w pobliżu ronda przy ul. Lwowskiej łączącego centrum Rzeszowa oraz obwodnicę rzeszowską prowadzącą bezpośrednio na autostradę A4.

W sąsiedztwie Rubikonu znajduje się Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2, Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA, Kliniczny Regionalny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży im. św. Jana Pawła II czy Podkarpackie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia. W niedalekiej odległości znajdują się również ważne centra nauki, jak Zakład Nauk o Człowieku Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Teologiczno-Pastoralny im. św. Józefa S. Pelczara czy Wyższe Seminarium Duchowne oraz największe korporacje w Rzeszowie, m.in. Asseco Poland czy Soft System.

Atrakcyjna lokalizacja

Atrakcyjna lokalizacja czyni z Rubikonu okazję dla osób, które chcą ochronić swoje oszczędności przed inflacją. Docelowe przeznaczenie inwestycji dla celów najmu długo- i krótkoterminowego wpisuje się w aktualne trendy na rynku nieruchomości.

Szacowana rentowność z najmu krótkoterminowego wyniesie około 17 proc. rocznie. Natomiast w przypadku najmu długoterminowego ROI oscylować będzie w pobliżu 10 proc. rocznie. Ponadto coroczny wzrost wartości samej inwestycji wyniesie około 12 proc. Mikrokawalerki można będzie zakupić w kwocie już od 149 tys. złotych netto.

Więcej informacji na stronie szklane-tarasy.pl, pod adresem szklanetarasy.paulina@gmail.com lub numerem telefonu 534 111 400.

Reklama