Sezon prac remontowo-budowlanych w Rzeszowie ruszył pełną parą. Wiele osób decyduje się na remont mieszkania czy budowę domu. W obu tych przypadkach niezbędny jest zakup odpowiednich materiałów budowlanych – z uwagi na niemały koszt zalecany jest w tej kwestii rozsądek.

Dobrze i niedrogo – czy to możliwe?

Celem każdego inwestora jest zakup materiałów budowlanych dobrej jakości i w atrakcyjnej cenie. Specjaliści są zdania, że bardziej opłaca się wybrać materiały sygnowane markami znanych producentów niż zaopatrywać się w towar niewiadomego pochodzenia, gdyż oszczędność jest tu jedynie pozorna. Na początek należy oszacować ilość potrzebnych materiałów – przy budowie domu można to uczynić we własnym zakresie na podstawie dokumentacji projektowej. Jeśli ktoś posiada gotowy projekt, to wraz z nim otrzymał tzw. ślepy kosztorys, który może posłużyć do omawianych wyliczeń. Inną opcją jest zamówienie kosztorysu inwestorskiego.

O cenach materiałów budowlanych decyduje wiele czynników. Wbrew pozorom pora roku odgrywa tu drugoplanową rolę, chociaż zapotrzebowanie na tego typu produkty maleje zimą, a wzrasta wiosną i latem. Istotną przesłanką są m.in. ceny ropy naftowej przekładające się nie tylko na koszt transportu, ale też i na wydatki związane z produkcją materiałów wykonywanych z surowców ropopochodnych.

 Online czy stacjonarnie?

Sporo osób decyduje się na zakup za pośrednictwem internetu, ale opcja ta niekoniecznie się kalkuluje – głównie ze względu na wysoki koszt transportu. Poza tym niektóre towary – jak np. drewno na więźba dachowa – wymagają obejrzenia przed dokonaniem zakupu, ponieważ warunki, w jakich były składowane, mają niebagatelne znaczenie. Nie oznacza to jednak, że nie warto interesować się ofertą dostępną online – to dobry sposób na to, by zorientować się w cenach i mieć odniesienie do tego, co proponują stacjonarne sklepy budowlane. Zakupy online mogą się opłacać w przypadku materiałów odznaczających się stałą jakością – jak np. armatura łazienkowa.

Fachowa pomoc zawsze w cenie

Przy zakupie niezbędnych materiałów najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowca – czyli wykonawcy realizującego inwestycję. Jest to wskazane z wielu powodów:

– wykonawca ma doświadczenie i rozeznanie w branży,

– zakup materiałów za pośrednictwem firmy budowlanej jest honorowany atrakcyjnymi rabatami,

– wykonawca dysponuje stosowną wiedzą, co ma np. znaczenie przy zamianie materiałów, która niejednokrotnie wiąże się z koniecznością opracowania poszczególnych rozwiązań od nowa.

Przy tej sposobności pojawia się ważna uwaga – wykonawcą powinna być sprawdzona i godna zaufania firma. Popyt na usługi świadczone przez cenionych fachowców jest niemały, dlatego też tematem należy zainteresować się ze stosownym wyprzedzeniem.

Ważne uwagi

Większość producentów oferuje tzw. systemy – czyli grupy materiałów. Zazwyczaj są one droższe niż pojedyncze produkty, ale inwestor zyskuje gwarancję bezpieczeństwa oraz pewność, że zastosowane przez niego produkty będą do siebie pasować.

Warto jeszcze wspomnieć o nietypowych, rzadkich materiałach – nad ich zakupem lepiej mocno się zastanowić, by w przyszłości nie mieć problemów z powodu przykrych zdarzeń takich jak uszkodzenia.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama