Girl in white is dreaming about something.

Zdjęcie w CV to wizytówka kandydata. Eksperci są zgodni – jeśli nie posiadamy dobrej jakościowo fotografii biznesowej, lepiej do życiorysu w ogóle nie jej nie załączać.

Wśród kandydatów pokutuje opinia, że zdjęcie w CV jest ważniejsze niż jego treść. To nie do końca prawda. Z badań Pracuj.pl wynika, że rekruterzy poświęcają zaledwie 3% całego czasu na analizę zamieszczonych w CV zdjęć. Dużo ważniejsze jest dla nich doświadczenia kandydata, jego wykształcenie, czy umiejętności.

Eksperci zwracają uwagę, że źle dobrana fotografia, może zrobić kandydatowi więcej szkody niż pożytku. Jakich błędów unikać?

– Słaba jakość – rozmazane tło, rozpikselowana fotografia. Na dobrym zdjęciu rekruter powinien widzieć wyraźnie cała twarz kandydata lub jego korpus.

– Niewłaściwe tło – należy unikać zdjęć z wakacji, imprez czy ślubu bądź wesela. Fotografia w CV powinna mieć jednolite, stonowane tło, najlepiej w kolorze białym jasnoniebieskim czy szarym.

– Więcej niż jedna osoba – Na zdjęciu w CV powinien znajdować się tylko kandydat, który stara się o pracę. Nie należy dołączać do niego fotografii, gdzie w tle widoczna jest inna osoba. Nie warto też tracić czasu na wycinanie za pomocą programu komputerowego swojej twarzy z grupowego zdjęcia

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Fotografia nie odgrywa decydującej roli przy podejmowaniu przez rekrutera decyzji o tym, kogo zaprosić na spotkanie. Na pewno jednak pomaga lepiej zapamiętać kandydata po spotkaniu i połączyć daną osobę z określonym doświadczeniem. Dlatego warto zainwestować w dobre zdjęcie.

Co to znaczy idealne zdjęcie do CV?

Do życiorysu należy dołączyć fotografię biznesową – pomoże kandydatowi w podkreśleniu swojego profesjonalizmu. Przygotowując się do sesji zdjęciowej należy zwrócić uwagę na ubrania. Garnitur, marynarka czy żakiet powinny być w stonowanym kolorze np. szarym, grafitowym czy beżowym Należy unikać dużej ilości bieli i czerni, które w niekorzystnie wyglądają na zdjęciach. Zamiast tkanin wzorzystych, na potrzeby zdjęcia lepiej wybrać te jednolite. Zarówno panowie jak i panie nie powinny łączyć ze sobą kilku wzorów tkanin, czy też więcej niż trzech kolorów. Warto też zrezygnować z bogatej biżuterii – w przypadku panów wystarczy pasek i zegarek, panie mogą sobie dodatkowo pozwolić na delikatny naszyjnik, czy niewielkie kolczyki.

Decydując się na zdjęcie w życiorysie, należy pamiętać, że powinno współgrać z całym dokumentem. Osiągnięcie tego efektu ułatwi skorzystanie z profesjonalnego kreatora CV.

Materiał tworzony we współpracy z portalem Pracuj.pl

Reklama