jak-wybrac-odkurzacz
Reklama

Zależy Ci na tym, by zakupiony odkurzacz spisywał się na medal i efektywnie pozbywał się wszelkich zabrudzeń? W takim razie zapoznaj się z najważniejszymi parametrami, które mają wpływ na działanie tego urządzenia. Przeczytaj ten artykuł i już dziś zamów swój wymarzony odkurzacz.

Zastanów się nad tym, jaki rodzaj odkurzacza będzie dla Ciebie odpowiedni

Rynek odkurzaczy jest na tyle rozbudowany, że oferuje on użytkownikom wiele rozmaitych rodzajów sprzętów. Wśród nich znajdziesz nie tylko klasyczne odkurzacze workowe, ale i te bezworkowe, pionowe, a nawet roboty sprzątające. Każdy z nich wyróżnia się czymś innym.

Klasyczne odkurzacze workowe

Klasyczny odkurzacz workowy to strzał w dziesiątkę dla zwolenników standardowych rozwiązań. Decydując się na ten rodzaj odkurzacza, musisz liczyć się z jego ograniczoną mobilnością oraz koniecznością wymiany worków, co przekłada się na dodatkowe koszty.

Klasyczne odkurzacze workowe mają też jednak wiele zalet! Charakteryzują się one niesamowitą efektywnością zasysania zabrudzeń. Przy ich użyciu szybko i sprawnie uporasz się z uprzątaniem zarówno mniejszych, jak i większych nieczystości, takich jak np. zaschłe błoto czy rozsypana ziemia.

Klasyczne odkurzacze bezworkowe

Nieco inaczej jest w przypadku klasycznych odkurzaczy bezworkowych. Ich zakup nie wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci dokupowanych worków, ponieważ wyróżniają się one wbudowanym pojemnikiem. To właśnie w jego wnętrzu znajdują się wszelkie okruszki albo inne zebrane nieczystości.

Zaletą tego rodzaju sprzętu jest stała siła zasysania. W praktyce oznacza to, że nawet wtedy, gdy pojemnik jest zapełniony, urządzenie działa tak samo efektywnie, jak w przypadku pustego zbiornika.

Minusem standardowych odkurzaczy bezworkowych okazuje się mała pojemność zbiornika. Należy wówczas stale pamiętać o jego regularnym opróżnianiu. Nie można przejść obojętnie także obok ograniczonej mobilności.

Odkurzacze pionowe

Problemy z ograniczoną mobilnością rozwiązuje zakup odkurzacza pionowego. Sprzęt tego typu charakteryzuje się brakiem przewodu. Oznacza to, że przy jego użyciu odkurzysz nie tylko duży salon czy sypialnię, ale i trudnodostępne pomieszczenia, takie jak balkon lub piwnica, a to w niezwykle szybki i wygodny sposób.

Brak kabla zastępuje wbudowany akumulator. To właśnie dzięki niemu urządzenie może poprawnie działać. Należy jednak pamiętać o jego regularnym ładowaniu.

Roboty sprzątające

Alternatywa dla ręcznego odkurzania to robot sprzątający. Te niewielkie urządzenie cechuje się samodzielną pracą, co oznacza, że chcąc uprzątnąć swój dom, nie musisz robić tego sam. Wystarczy, że włączysz sprzęt, a po chwili zacznie on odkurzać podłogi. W tym czasie możesz relaksować się na kanapie albo wykonywać inne domowe porządki.

Minusem robotów sprzątających jest to, że mogą one nie radzić sobie ze zbieraniem większych zabrudzeń. Te urządzenia służą raczej do usuwania mniejszych nieczystości, takich jak sierść, włosy czy kurz.

Sprawdź siłę ssącą odkurzacza

O efektywności usuwania zabrudzeń świadczy siła zasysania. Im jest ona wyższa, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że sprzęt skuteczniej poradzi sobie z pozbywaniem się różnych nieczystości. Jeśli szukasz modelu, który usunie z Twoich podłóg zarówno mniejsze, jak i większe zabrudzenia, postaw na urządzenie oferujące siłę ssącą o wartości przynajmniej 1000 Pa. Charakteryzują się nią nie tylko odkurzacze w Rzeszowie, ale również te dostępne w sklepach innych miast.

Zapoznaj się z pojemnością worka / pojemnika na kurz

Pojemność worka czy zbiornika na zabrudzenia mówi nam o tym, ile zabrudzeń pomieści on wewnątrz. Dobrze byłoby zatem, gdyby upatrzony model charakteryzował się dużą pojemnością. Zapewni Ci to wygodę podczas sprzątania, ponieważ nie doświadczysz konieczności każdorazowego opróżniania worka/pojemnika.

Najbardziej polecane modele odkurzaczy mogą pomieścić nawet do 1,5 l nieczystości. Sprzęt o takiej specyfice z pewnością przypadnie do gustu posiadaczom większych domów czy mieszkań.

Przyjrzyj się zasięgowi pracy / czasowi działania na jednym ładowaniu

Chcesz wyposażyć swój dom w odkurzacz przewodowy? W takim razie koniecznie sprawdź, jaki zasięg pracy on oferuje. Najlepsze odkurzacze przewodowe umożliwiają pracę od 9 do 12 metrów. Dzięki nim w wygodny sposób uprzątniesz podłogi nawet w większych pomieszczeniach.

Myślisz nad zakupem odkurzacza bezprzewodowego? Jeśli tak, zerknij na specyfikację modelu i sprawdź, jaki czas działania na jednym ładowaniu on umożliwia. W takim przypadku więcej oznacza lepiej, a zatem rozważ zakup takiego sprzętu, który może odkurzać przynajmniej przez 60 minut na jednym ładowaniu. W tym czasie z pewnością zdążysz uprzątnąć swój cały dom.

Przeczytaj również, co musi mieć dobry telewizor.

Sprawdź poziom generowanego hałasu

Cenisz sobie domową harmonię i spokój pozostałych domowników? W takim razie rozważ kupno takiego odkurzacza, którego poziom generowanego hałasu będzie możliwie jak najniższy. Idealny model urządzenia generuje dźwięki o natężeniu do 60 dB. Wyższa wartość może być uciążliwa zarówno dla Ciebie, jak i Twoich bliskich.

Zapoznaj się z rodzajem filtracji

Nowoczesne odkurzacze są dziś wyposażane w antyalergiczne filtry HEPA. Skutecznie zwalczają one wszelkie alergeny, takie jak pyłki czy zarodniki grzybów, co będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku rodzin z małymi dziećmi oraz osób borykających się z wszelkimi alergiami.

Dużą popularnością cieszą się również odkurzacze z filtrami wodnymi. Zatrzymują one kurz i inne cząsteczki we wnętrzu urządzenia, dzięki czemu nie przedostają się one z powrotem do pomieszczenia.

Reklama