Reklama

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wręczył mu ją minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Odznakę Ferencowi wręczono w ubiegłym tygodniu. Ustanowiono ją w 1969 roku. Odznaka przyznawana jest osobom wyróżniającym się w upowszechnianiu i ochronie kultury. – Minister podkreślił, że Prezydent Rzeszowa jest pierwszą osobą, która otrzymała Odznakę z rąk Ministra i Europosła – informuje Urząd Miasta w Rzeszowie na swojej oficjalnej stronie.

Zapytaliśmy więc Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jakie zasługi dla polskiej kultury ma Tadeusz Ferenc, że zasłużył sobie na tak ważne odznaczenie.

– Od 2010 roku prezydent Tadeusz Ferenc jest jednym ze współorganizatorów Europejskiego Stadionu Kultury. Wyjątkowego przedsięwzięcia łączącego kultury Polski i Ukrainy, którego kulminacja miała miejsce w 2012 roku, jako wydarzenie towarzyszące UEFA EURO 2012. Rozszerzeniem projektu od marca 2013 stała się organizacja projektu współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa wschodniego  – „Wschód Kultury”. W projekcie tym miasto Rzeszów a następnie Lublin i Białystok odkryły nowe możliwości współdziałania środowisk na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł – twierdzi MKiDN.

Ministerstwo twierdzi, że „dzięki zaangażowaniu” Ferenca w projekt „Wschód Kultury” „znacznej zmianie uległa polityka kulturalna miasta”.

– Został położony nacisk na wsparcie inicjatyw oddolnych, obywatelskich i  niezależnych. Jednym z tego przejawów jest powstanie w 2013 roku Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, którego misją jest wspieranie inicjatyw w zakresie kultury, działań społecznych i animacyjnych w Rzeszowie i regionie. Należy też podkreślić zaangażowanie prezydenta Ferenca w rozwój miejskich instytucji kultury, z których na szczególną uwagę zasługuje Biuro Wystaw Artystycznych czy Teatr Maska. Do znaczących placówek w regionie trzeba też zaliczyć Filharmonię Podkarpacką i organizowany przez nią Łańcucki Festiwal Muzyczny oraz Teatr Wandy Siemaszkowej – twierdzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odznakę „Zasłużony dla Kultury” prezydent Ferenc otrzymał z własnej inicjatywy ministra KiDN. Nikt o to nie wnioskował.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: