Janusz Sepioł oficjalnie zaprezentowany jako Architekt Miejski: „Nie jestem śledczym”

Reklama

Ma uchronić miasto przed chaotyczną zabudową. Na początek jednak chce uporządkować kwestie reklam, skoordynować pracę służb miejskich, ale też ściągnąć do Rzeszowa wybitnych architektów. Na razie ogląda miasto i planuje. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Architekt Miejski to nowe stanowisko w ratuszu. Na początku listopada br. został nim Janusz Sepioł, były marszałek małopolski i b. senator Platformy Obywatelskiej. Sepioł, który z wykształcenia jest architektem, posadę w ratuszu dostał bez konkursu, w kampanii wyborczej na prezydenta Rzeszowa udzielił poparcia Konradowi Fijołkowi. 

– To bezprecedensowy fakt w historii miasta – mówił w czwartek Konrad Fijołek, który oficjalnie przedstawił nowego współpracownika. – Ma duże kompetencje i doświadczenie. Od pierwszego spotkania dobrze nam się dyskutuje, a wizje są często bardzo spójne. Mam nadzieję, że dla Rzeszowa będzie współczesnym Wiedemannem – dodał prezydent.

 – Są duże oczekiwania związane z funkcją Architekta Miasta – przyznawał Janusz Sepioł.

Chodzi i rysuje 

Wyznaczył sobie cztery cele: lepsze zarządzanie przestrzenią miasta, czyli szybkie uchwalenie studium zagospodarowania przestrzennego, by rozpocząć prace nad miejscowymi planami, walka z chaosem reklamowym. Proponuje też, by projektowaniem budynków publicznych zajęli się wybitni architekci i tym też promować miasto innowacji.

Sepioł chce też lepiej skoordynować pracę służb miejskich, które odpowiadają za rozwój miasta, a więc biura rozwoju, wydziałów architektury, inwestycji i zieleni.

 – Na razie poznaję miasto, chodzę i rysuję jak jest i było, wiele rzeczy mnie zaskakuje. Przykładem jest synagoga staromiejska, która dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż przed wojną. – Trzeba poszukać dawnych śladów miasta i wtedy będziemy się zastanawiać, co dalej – mówił w czwartek Janusz Sepioł.

Nie martwi się, że większość życia spędził w Małopolsce, Rzeszów podobno jest dla niego szczególnym miejscem, tu teraz wynajął mieszkanie. W domu przejrzał stare zdjęcia. – Oto mój pradziadek, farmaceuta, który tu mieszkał. Tu zaczęła się moja rodzinna tradycja – Sepioł zaprezentował archiwalne zdjęcie z rzeszowskiej pracowni Edwarda Janusza.

Tworzyć nową jakość

Pytany o krytyczne wyniki raportu Najwyższej Izby Kontroli, który podsumował ostatnie rządy poprzedniego prezydenta Tadeusza Ferenca, Janusz Sepioł z rozbrajającą szczerością przyznał, że go nie czytał. Z raportu wynika m.in., że miasto nie chroniło terenów zielonych i rekreacyjnych przed zabudową, a niekompetencje urzędników doprowadziły do chaosu.

Ale Sepioł powiedział też wprost: – Jestem zaskoczony rozwiązaniami urbanistycznymi. Musiało dochodzić do bardzo daleko idącej interpretacji prawa, żeby takie obiekty można było realizować – mówił. Ale przykładów nie podał. – Odkreślam to grubą kreską – zastrzegał Sepioł. – Nie jestem rewizorem ani śledczym, chcę tworzyć nową jakość – mówił.

I powiedział, że jest wiele terenów z niezwykłym potencjałem, np. osiedle Budziwój czy Przybyszówka. – To, że miasto ma pofalowany teren, to jego niezwykły atut, nad rzeką Strug i Wisłokiem można tworzyć parki i zielone przestrzenie. Ale są też atrakcyjne choć zaniedbane tereny, np. Kopiec Konfederatów Barskich – rzucił przykładem Sepioł. 

Ma opiniować, nie decydować

Janusz Sepioł ma mieć dużą niezależność w działaniu, bezpośrednio podlega prezydentowi. Nie wydaje decyzji administracyjnych, będzie brał pod lupę projekty decyzji, które wydają miejscy urzędnicy związani z architekturą. 9 grudnia ma się spotkać z miejską komisją urbanistyczną. Wtedy przedstawi zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

– Jest ustawa, są rozporządzenia, ale jest też dużo orzecznictwa, co daje urzędnikom swobodę w interpretacji przepisów – tłumaczy Janusz Sepioł.

Konrad Fijołek powiedział, że konkursu na Architekta Miejskiego nie zorganizował, bo bardzo trudno znaleźć na to stanowisko osobę z kompetencjami, a konkurs tylko niepotrzebnie wydłużyłby procedurę. Na korzyść Janusza Sepioła ma świadczyć fakt, że dostał poparcie rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.  

Kim jest Janusz Sepioł?

Urodził się w 1955 roku w Gorlicach. Jest absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1981-1990 pracował jako projektant – urbanista w Biurze Rozwoju Krakowa, a następnie jako Architekt Wojewódzki w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Od 1999 roku Sepioł był wicemarszałkiem, a w latach 2002-2006 marszałkiem małopolskim. Jest inicjatorem budowy m.in. Małopolskiego Ogrodu Sztuki, Muzeum Lotnictwa, Cricoteka, był też generalnym projektantem planu zagospodarowania przestrzennego Małopolski i koordynatorem dwóch kolejnych strategii jej rozwoju.

W 2007 roku był pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury, prowadził konkursy na gmachy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Centrum Kongresowego ICE. W latach 2007-2015 był senatorem PO, jest współautorem tzw. ustawy krajobrazowej. Od 2015 roku był projektantem nowego planu zagospodarowania przestrzennego Małopolski.

Janusz Sepioł od 1991 roku jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, rad programowych Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama