Reklama

Prokurator generalny Andrzej Seremet wręczył w piątek (22 maja) Jaromirowi Rybczakowi nominację na funkcję nowego szefa Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

W uroczystości uczestniczyli zastępcy prokuratora generalnego Marek Jamrogowicz i Robert Hernand, a także prokuratorzy okręgowi z apelacji rzeszowskiej.

Jak poinformowała Prokuratura Generalna, Jaromir Rybczak jest prokuratorem od 2005 r. Przed powołaniem na stanowisko szefa Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, Rybczak od lipca 2010 r. był zastępcą prokuratora okręgowego w Rzeszowie.

Jaromir Rybczak na nowym stanowisku zastąpił Annę Habało, która została odwołana z dniem 1 kwietnia br. Habało pełniła tę funkcję od 2007 r. Rybczak przed pracą w prokuraturze okręgowej pracował w Wydziale ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. Pracował także w Prokuraturze Okręgowej i Rejonowej w Przemyślu.

Dyscyplinarka przeciwko Habało

Przeciwko odwołanej Annie Habało cały czas toczy się postępowanie dyscyplinarne, które ma związek ze śledztwem prowadzonym przez CBA i Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie. Dotyczy ono udzielania korzyści majątkowych w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji państwowej.

W lipcu 2014 roku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali gabinet Anny Habało. CBA dokonało wtedy 15 przeszukań. Po tamtej akcji Habało została zawieszona w czynnościach służbowych. Odwołano ją ze stanowiska prokuratora apelacyjnego w Rzeszowie, bo niewłaściwie wykonywała obowiązki.

Nieoficjalnie wiadomo, że Anna Habało utrzymywała kontakty z osobami, które usłyszały zarzuty w śledztwie prokuratury.

5 osób podejrzanych

W aferze podkarpackiej zarzuty przedstawiono na razie pięciu osobom: dwóm biznesmenom z Leżajska, dwóch księżom z Podkarpacia i byłemu dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Sztabkę złota o wartości ok. 130 tys. zł CBA znalazło u ks. Roberta M., ówczesnego proboszcza Katedry Polowej w Warszawie.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama