Fot. Materiały prasowe. "Rzymskie wakacje"

W dniach 16-18 sierpnia br. w Rzeszowie odbędzie się przegląd filmowy „Jaśnie Pan Waszyński”. Jego bohaterem będzie niezwykle aktywny w dwudziestoleciu międzywojennym reżyser filmowy Michał Waszyński.

Na jego wyjątkowo bogaty dorobek filmowy składa się ponad 40 filmów, a wśród nich obrazy z niezapomnianymi kreacjami aktorskimi Adolfa Dymszy, Eugeniusza Bodo czy Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. Współpracował z największymi w Polsce i Hollywood – stał się odkrywcą talentów Sophii Loren i Audrey Hepburn. Choć kinematografia zawdzięcza mu wiele, na jej kartach najbardziej zapisał się „Dybukiem”z 1936 roku – uznawanym za najlepszy w historii kina film w języku jidysz.

Planowane w Rzeszowie projekcje obejmą jego najbardziej znane i lubiane przez polskich widzów komedie i melodramaty. Biografię i twórczość Michała Waszyńskiego przybliżą spotkania z ekspertami oraz dokumentalny film biograficzny „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Projekcje będą w przestrzeniach kina WDK i rzeszowskiego Rynku, a towarzyszyć im będą warsztaty kultury żydowskiej. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Organizatorem przeglądu są Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, a partnerem Estrada Rzeszowska.

PROGRAM:

16 sierpnia (piątek)

Estrada Rzeszowska, ul. Jagiellońska 24:

Warsztaty:

– 12:00-13:30 Wszystko, czego zawsze chcieliście dowiedzieć się o kulturze żydowskiej

– 14:00-15:00 Di kaczke, di żabe, di lonke – mini lekcja języka jidysz

Obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie organizatora – www.podkarpackiefilm.pl 

Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7:

– 16:30 DWANAŚCIE KRZESEŁ, reż. Michał Waszyński, Mac Fric, 1933, 66 min.

Komedia o fryzjerze, który w spadku otrzymuje… 12 krzeseł. Kiedy je sprzedaje, okazuje się, że nie były to zwykłe meble. W roli głównej ukochany przez publiczność Adolf Dymsza.

– 18:00 CO MÓJ MĄŻ ROBI W NOCY, reż. Michał Waszyński, 1934, 70 min.

Roman Tarski, kochający mąż, chcąc zarabiać na życie zatrudnia się jako nocny kelner. Niczego nieświadoma małżonka ma wobec niego coraz więcej podejrzeń. Lekka, bulwarowa komedia z plejadą międzywojennych gwiazd i muzyką Jerzego Petersburskiego.

Projekcji towarzyszy spotkanie z reżyserem Piotrem Mularukiem, autorem scenariusza filmu fabularnego „Waszyński”.

Fot. Materiały prasowe. „Co mój mąż robi w nocy?”

Scena na Rynku (kino plenerowe)

– 20:30 DYBUK,  reż. Michał Waszyński, 1936, 100 min.

Gdy związek Lei i Chonena jest zagrożony, zrozpaczony młodzieniec zaczyna wątpić w istnienie Boga i wzywa na pomoc szatana. Trafiony piorunem umiera, ale w dniu ślubu wstępuje w swoją ukochaną jako dybuk. Zrealizowany w języku jidysz film wyróżniający się wybitnymi walorami artystycznymi.

17 sierpnia (sobota)

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7:

– 16:00 ABC MIŁOŚCI, reż. Michał Waszyński, 1935, 96 min.

Miłosne perypetie zakochanego w pannie Helence Wincentego Poziomki. Jedna z najbardziej udanych komedii z udziałem Adolfa Dymszy.

– 18:00 KSIĄŻĘ I DYBUK, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, 2018, 80 min.

Jak to się stało, że Mosze Waks – syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia, został Michałem Waszyńskim – najbardziej popularnym polskim reżyserem okresu dwudziestolecia międzywojennego a zmarł w Hiszpanii jako książę Michele Waszyński – hollywoodzki producent i polski katolicki arystokrata na wygnaniu? Jeden z najciekawszych dokumentów polskich ostatnich lat.

Projekcji towarzyszy spotkanie z producentką filmu Małgorzatą Zacharko.

Scena na Rynku (kino plenerowe):

– 20:30 ZNACHOR,  reż. Michał Waszyński, 1937, 100 min.

W wyniku wypadku chirurg traci pamięć. Wszystko się zmienia gdy pewnego dnia przychodzi mu operować młodą kobietę. Znakomity melodramat oparty na bestsellerowej powieści z doskonałymi kreacjami aktorskimi.

18 sierpnia (niedziela)

Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7:

– 16:00 JAŚNIE PAN SZOFER, reż. Michał Waszyński, 1935, 50 min.

Eugeniusz Bodo, Ina Benita i Antoni Fertner w popularnej komedii omyłek, w której lokaj udaje hrabiego, a hrabia decyduje się występować jako szofer. Z 80 minut filmu do dzisiejszych czasów zachowało się tylko 50.

– 17:00 BĘDZIE LEPIEJ, reż. Michał Waszyński, 1936, 91 min.

Szczepcio i Tońcio, gwiazdy legendarnej audycji Wesoła Lwowska Fala, w filmowej roli lwowskich batiarów, którzy muszą zaopiekować się porzuconym niemowlęciem.

Scena na Rynku (kino plenerowe):

– 20:30 RZYMSKIE WAKACJE, reż. William Wyler, 1953, 118 min.

Młoda księżniczka ucieka, chcąc incognito poznać Rzym. Pomaga jej reporter, szukający tematu na pierwszą stronę gazety. Klasyka kina – urzekająca amerykańska komedia z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie. W razie niepogody projekcje plenerowe odbędą się w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei 7. Więcej o wydarzeniu na podkarpackiefilm.pl

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama