Reklama

PiS przeforsował nazwanie imieniem Rodziny Ulmów ronda na osiedlu Staromieście. Rada Miasta Rzeszowa pomysł jednogłośnie zaakceptowała.

To, czego nie udało się zrobić na sesji na początku marca, udało się przeprowadzić podczas wtorkowej sesji rzeszowskich radnych. Chodziło o nazwanie ronda w ciągu ul. Lubelskiej przy połączeniu z ul. Romana Krogulskiego na osiedlu Staromieście imieniem Rodziny Ulmów, która podczas II wojny światowej ukrywała Żydów i zapłaciła za to najwyższą cenę – straciła życie.

Niezwykła rodzina

Radnym PiS zależało, by rondo nazwać im. Rodziny Ulmów już na początku marca, by cała inicjatywa wpisała się w kontekst ubiegłotygodniowego otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej koło Łańcuta. Patronem Muzeum jest właśnie rodzina Ulmów.

Nazwaniem ronda na os. Staromieście imieniem właśnie tej rodziny rzeszowscy radni PiS chcieli się „podczepić” pod uroczystość w Markowej, gdzie gościł m.in. Andrzej Duda, prezydent RP. Pomysł PiS-u udało się zrealizować po uroczystości, a nie przed.

– Jestem pewny, że Rada Miasta wnosi istotny wkład w zachowanie pamięci o tej niezwykłej rodzinie symbolizującej już teraz setki tysięcy Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, mając pełną świadomość narażania życia, pomagała przetrwać Żydom – mówił Marcin Fijołek, szef klubu PiS w rzeszowskiej radzie.

Za nazwaniem ronda im. Rodziny Ulmów było 24 radnych. Rondo nie ma być jedyną formą upamiętnienia rodziny rozstrzelanej przez hitlerowców. Pojawił się pomysł, by na dawnej synagodze przy ul. Bożniczej zamontowano tablicę ku pamięci rodziny Ulmów, która stała się symbolem polskiej ofiary męczeństwa podczas okupacji niemieckiej.

Ul. Gen. Dworaka

Oprócz ronda im. Rodziny Ulmów, radni zgodzili się nazwać jedną z ulic na os. Pobitno imieniem im. gen. Kazimierza Dworka. Chodzi o drogę, która ciągnie się od ul. Lwowskiej w kierunku północno-wschodnim i równolegle do rzeki Wisłok – niedaleko Kopca Konfederatów Barskich. Droga znajduje się obok terenów wojskowych w pobliżu al. Rejtana, jeszcze nie posiada nazwy.

– Inicjatywa nadania ulicy nazwy osoby związanej z Rzeszowem jest bardzo słuszna. Należy szukać w historii osób, które powinniśmy uczcić właśnie w ten sposób. To dobry pomysł. Oby tak dalej – mówił Grzegorz Koryl, radny PiS.

Lokalizacja drogi współgra z historią, bo nowa ulica gen. Kazimierza Dworaka sąsiaduje z dawnymi koszarami kawalerii, w których ówczesny gen. Dworak służył w latach 1937-1939. Między innymi tego terenu, czyli prawego brzegu Wisłoka 9 września 1939 r., bronił pułk gen. Dworak, który był współpracownikiem gen. Stanisława Maczka.

Nie wszystkim nowa nazwa ulicy się spodobała. Rada Osiedla Pobitno chciała, by ulicę nazwano „Bazary”, która utrwaliła się w głowach mieszkańców już w czasach, które opisuje Franciszek Kotula w książce „Tamten Rzeszów”.

Wątpliwości rozwiał Robert Kultys, radny PiS.

– Ta droga, które nadalibyśmy imię Dworaka jest tylko do targowiska, a tereny, które kiedyś były targowiskiem są w pobliżu Kopca Konfederatów. Nic nie stoi na przeszkodzie, a wręcz mobilizuje miasto do tego, żeby przyspieszyć ukończenie tych tras właśnie od targowiska do ul. Ciepłowniczej. Wtedy nic nie staje na przeszkodzie, żeby tamtą część drogi nazwać „Bazary” – mówił Robert Kultys.

Nazwa Bazary, Bazarowa, Do Bazarów miałaby nawiązywać do charakteru tej ulicy prowadzącej od starego targowiska do nowego, które ma powstać przy ul. Lwowskiej. Przy okazji Kultys proponował zagospodarować teren Kopca Konfederatów Barskich pod rekreację.

Błogosławiona ulica

Nową nazwę zyskała także ulica położona na osiedlu Słocina, biegnąca od ul. św. Rocha w kierunku południowo-wschodnim do granic miasta. Wniosek o nadanie ulicy im. Błogosławionego Władysława Findysza, chrześcijańskiego męczennika, wyszedł od mieszkańców osiedla Słocina i Chmielnika. Swoją prośbę uzasadniali trudnościami z dojazdem do domów, kiedy nie ma punktów odniesienia w postaci nazwy ulicy.

Nazwanie ulicy im. Bł. W. Findysza poparło 19 radnych.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.