Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów wszczęła śledztwo w sprawie wykorzystywania seksualnego studentek Politechniki Rzeszowskiej przez jednego z wykładowców uczelni – ustalił Rzeszów News.

Decyzja o wszczęciu śledztwa zapadła w poniedziałek po przesłuchaniu pierwszej studentki Politechniki Rzeszowskiej, która odpowiedziała na ogłoszenie uczelni, by do organów ścigania zgłaszały się ofiary wykorzystywania seksualnego i molestowania seksualnego przez jednego z wykładowców Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

– Poniedziałkowe przesłuchanie pokrzywdzonej dostatecznie uzasadniło podejrzenie popełnienia przestępstwa z artykułu 199 Kodeksu Karnego, co stało się podstawą wszczęcia w tej sprawie śledztwa – poinformował nas Wojciech Przybyło, szef rzeszowskiej prokuratury – Treści zeznań pokrzywdzonej nie ujawniamy – zastrzega.

Prokuratura nie ujawni też zeznań drugiej studentki PRz, która ma być przesłuchiwana w najbliższą środę. Młoda kobieta zadeklarowała chęć złożenia zeznań po naszej czwartkowej publikacji, w której ujawniliśmy postępowanie prokuratury na temat wykorzystywania seksualnego studentek Politechniki Rzeszowskiej. 

Najpierw w tej sprawie prowadzono czynności sprawdzające, teraz jest formalna decyzja o wszczęciu śledztwa. Przestępstwo wykorzystywania seksualnego jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Śledczy weryfikują też informacje o innych czynach zabronionych, które są przejawami molestowania, np. groźby, czy zmuszanie do określonego działania.   

Zawiadomienie w tej sprawie pod koniec sierpnia br. złożył w ostatnim dniu urzędowania rektor PRz, prof. Tadeusz Markowski. Zrobił to, gdy weryfikował pracowników. Okazało się, że w anonimowych ankietach wśród studentów, oceniających wykładowców, są skargi studentów na wykładowcę Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ankiety, w których studentki oskarżyły wykładowcę o wykorzystywanie seksualne, przeprowadzono po semestrze letnim w 2019 r. Władze Politechniki Rzeszowskiej dołączyły do zawiadomienia do prokuratury kilkanaście kopii ankiet. Wykładowca, który jest pod lupą śledczych, nadal pracuje na uczelni. 

Prokuratura wciąż czeka na kolejne osoby, które padły ofiarą wykorzystywania seksualnego. Można się kontaktować się z Prokuraturą  Rejonową dla miasta Rzeszów, tel. 17 50 61 100, 17 50 61 107, e-mail: miastorzeszow@rzeszow.po.gov.pl lub z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, tel. 17 858 32 50.

Zgłaszać się można do 15 listopada. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama