Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów
Reklama

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad złożył do wojewody podkarpackiego wniosek o wydanie zgody na dobudowy drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka.

– Uzyskanie tej decyzji umożliwi rozpoczęcie budowy – poinformowała w piątek Joanna Rarus z GDDKiA w Rzeszowie.

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) określi nowe granice terenu, który drogowcy muszą przejąć pod budowę drogi. ZRID będzie też podstawą do wypłacania odszkodowań za działki, które przejmie Skarb Państwa. 

Procedura odszkodowawcza jest w gestii wojewody podkarpackiego, który powoła rzeczoznawców do wyceny przejmowanych nieruchomości. Odszkodowania będzie wypłacała GDDKiA, która ma już większość terenu do dobudowy drugiej jezdni na S19. 

W następnej kolejności ruszą roboty budowlane. – Planujemy je rozpocząć w pierwszej połowie 2024 roku – zapowiada Joanna Rarus. 

Rozbudową S19 odcinku węzeł Sokołów Młp. Północ – węzeł Jasionka zajmie się Strabag. Za kontrakt otrzyma ponad 272 mln zł. Obecnie na tym odcinku S19 są trzy pasy. Po rozbudowie, będą dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu, pas awaryjny (2,5 m) i pobocza.

Dziś „wąskie gardło” S19 utrudnia ruch ciężarówek, dojazd do strefy ekonomicznej i lotniska w Jasionce. Ten problem ma się skończyć po dobudowie drugiej jezdni. Strabag będzie musiał nie tylko wybudować drogę, ale również ją zaprojektować.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Rozbudowa S19 będzie prowadzona na terenie powiatów rzeszowskiego (gm. Sokołów Młp. i gm. Trzebownisko) i łańcuckiego (gm. Czarna), w sąsiedztwie już istniejącej, pierwszej jezdni drogi ekspresowej. Budowa trwać do połowy 2026 r.

Plan przewiduje, że na trasie S19 w Nienadówce powstaną m.in. estakada o długości 157,5 m, dwa wiadukty, 13 przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy i dwa przepusty, 8 przejść dla płazów, ponad 3 km ekranów akustycznych oraz zbiorniki retencyjne. 

W Nienadówce S19 poprowadzona zostanie estakadą ok. 30 m od kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła. Ponadto istniejący MOP Stobierna (na Lublin) zostanie rozbudowany do kategorii II, by mogła tam powstać stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe.

Istniejąca zaś stacja paliw przy dawnej DK 19 w Stobiernej zostanie podłączona do S19 – kierowcy jadący od Lublina w kierunku Rzeszowa będą mogli zatankować swoje pojazdy. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama