Reklama

W ciągu 2,5 r. powstanie 12,5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 od Sokołowa Małopolskiego do Stobiernej. Wojewoda podkarpacki wydała zgodę na inwestycję.

Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska zgodę na budowę tego odcinka S19 podpisała w piątek (10 lipca). – Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności – poinformowała Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prawie 290 mln zł

12,5-kilometrowy odcinek S19 wybuduje firma Aldesa Construcciones Polska, z którym umowę podpisano w czerwcu 2014 r. GDDKiA przekaże plac budowy wykonawcy w ciągu 21 dni.

– Następnie wykonawca przedstawi szczegółowy harmonogram robót i rozpocznie prace – dodaje Rarus.

Zakres robót obejmuje wykonanie drogi o przekroju 2+1 wraz z budową obiektów inżynierskich oraz węzła „Sokołów Młp.” na drodze wojewódzkiej nr 875. Droga będzie omijać Sokołów Młp. od strony wschodniej i bezpośrednio połączy się z już oddanym do ruchu odcinkiem S19 Stobierna – Rzeszów.

Budowa odcinka węzeł Sokołów Małopolski Północ (bez węzła) – Stobierna będzie kosztowała prawie 290 mln zł. Aldesa Construcciones Polska ma 2,5 roku na wywiązanie się z kontraktu. Z realizacji robót wyłączone zostały okresy zimowe.

Priorytetowa inwestycja

Inwestycja będzie realizowana systemem „optymalizuj + projektuj + buduj”. To już druga umowa na zadanie, którego realizacja przewidziana jest w ramach nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020. Pierwszą podpisano na budowę S19 na odcinku Świlcza – Rzeszów Południe, która rozpoczęła się kilka dni temu.

Odcinek Sokołów Młp. – Stobierna został zaliczony do priorytetowych zadań rządowych, które zostały umieszczone w programie dróg krajowych na lata 2014-2020. Jest elementem ciągu drogowego S19 Lublin (w. Dąbrowica)- Kraśnik – Rzeszów (w. Rzeszów Wschód).

Ten odcinek „ekspresówki” wchodzi w skład TEN-T, czyli transeuropejskiej sieci transportowej, która finansowana jest z unijnych pieniędzy.

S19 na Podkarpaciu

Droga S19 ma powstać pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Cały trasa przechodząca przez Podkarpacie, województwa lubelskie, mazowieckie i podlaskie będzie mieć ok. 570 km. Podkarpacki fragment – 174 km.

Dotychczas powstało niecałe 18 km „ekspresówki”, w budowie jest 16 km. Na Podkarpaciu powstał prawie 7-kilometrowy odcinek Rzeszów – Stobierna i 4,4 km drogi na odcinku Rzeszów Zachód – Świlcza.

Odcinek S19 z Rzeszowa do Lublina ma być gotowy do 2020 r.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama