Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Około 2 tys. studentów z zagranicy będzie za darmo korzystało z komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Tak zdecydowała Rada Miasta. 

Miejscy radni we wtorek wyrazili zgodę na to, aby zagraniczni studenci korzystali za darmo z miejskiej komunikacji w Rzeszowie, uznając, ze to dobry pomysł na promocję miasta oraz „ważny czynnik miastotwórczy”. Za było 23 radnych, przeciw siedmiu. 

– Studenci to ogromna promocja dla miasta i uczelni.  W tej chwili uczelnie walczą o studentów. Zależy mi na tym, aby w naszych uczelniach uczyło się jak najwięcej studentów, w tym zagranicznych, bo to wymiana doświadczeń – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Studenci generują także potężne dochody dla miasta – dodawał. 

Radny Waldemar Kotula (PiS) stwierdził, że pomysł Ferenca nie jest dobry, ponieważ polskim studentom za granicą nikt nie daje takich gratisów. – Studiowałem w Portugalii, gdzie sam musiałem opłacić akademik i transport – mówił Kotula. 

Radny Grzegorz Koryl (PiS) stwierdził z kolei, że darmowa komunikacja dla zagranicznych studentów jest odważną propozycją. – Wśród studentów ten pomysł jest negatywnie odbierany. Pytają, dlaczego wprowadzamy niepotrzebne rozróżnienie. W tej całej sprawie brakuje mi podejścia kompleksowego – mówił Koryl. 

Radny Andrzej Dec (PO) zaznaczył, że nie chodzi o wyróżnianie jakiejś grupy studentów, tylko czysto biznesowe podejście. – Chcemy zachęcać studentów, aby się uczyli u nas – tak na to trzeba patrzeć, a nie na zasadzie, że kogoś krzywdzimy. To jest „gadżet” w stosunku do kosztów, które ponoszą studiując u nas – mówił Andrzej Dec. 

– Oni będą promować Polskę, jak wrócą do swojego kraju – dodawał. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Z darmowej komunikacji skorzysta około 2 tys. studentów, którzy są głównie obywatelami Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Hiszpanii, Litwy, Turcji i Indii, którzy przyjechali na studia do Rzeszowa. 

Jeśli zagraniczny student będzie chciał skorzystać z darmowej komunikacji, będzie musiał być posiadaczem Rzeszowskiej Karty Miejskiej, bo tam będzie zapisana funkcja bezpłatnych przejazdów. 

Weryfikacja zagranicznych studentów będzie odbywać się na podstawie wykazu, który rzeszowskie uczelnie przekażą do Zarządu Transportu Miejskiego. Darmowe przejazdy będą obowiązywały od lipca br. 

Podczas wtorkowej sesji radni Rzeszowa odrzucili pomysł radnych PiS, którzy chcieli wprowadzenia darmowej komunikacji dla wszystkich uczniów i obniżenia cen biletów dla studentów o 50 procent. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama