Józef Piłsudski, jak żywy, stoi już na placu Wolności w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

0

Marszałek Józef Piłsudski na swojej kasztance w postaci pomnika przyjechał już do Rzeszowa. Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na 11 listopada. 

 

Józef Piłsudski przyjechał do Rzeszowa w środę o godz. 7:00 z odlewni ze Skawiny. Marszałek stanął na placu Wolności. Budowa pomnika to inicjatywa Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomnik pierwotnie miał być gotowy w 2018 roku i odsłonięty 11 listopada w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

– Pomnik przyjechał w dwóch kawałkach. Korpus marszałka był odcięty od konia, bo inaczej trudno byłoby go przewieźć. Na miejscu został on zespawany i dokładnie o 13:40 stanął na cokole – mówi nam Dariusz Zięba z komitetu budowy pomnika. – Pomnik jest piękny. Będzie robił wrażenie. Już się ludziom podoba. Przychodzą, robią sobie zdjęcia, są zachwyceni pomnikiem – dodaje.

Pomnik, który zaprojektował krakowski rzeźbiarz Władysław Dudek, jest odlany z brązu, ma 4,80 m wysokości i waży 2,5 tony. Marszałka postawiono na 3,5-metrowym postumencie. Koszt wykonania i transportu pomnika to 250 tys. zł. Pieniądze pochodziły ze zbiórek komitetu. 550 tys. zł kosztowało z kolei wykonanie cokołu, na którym stanął marszałek oraz najbliższego otoczenia.

– Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowaliśmy na 11 listopada. Z tej okazji chcemy zorganizować wspólne uroczystości z miastem. W planach mamy ubiegać się o patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy nad naszą uroczystością – zapowiada Dariusz Zięba.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama