Konkurs na dyrektora rzeszowskiego oddziału Polskiej Agencji Kosmicznej rozstrzygnięty. Została nim Justyna Sokołowska, dotychczas szefowa miejskiej kultury w Rzeszowie.
– Justyna Sokołowska od poniedziałku pełni funkcję dyrektora – poinformowała nas Katarzyna Tylingo-Chmielewska, dyrektor ds. organizacyjnych w Polskiej Akademii Kosmicznej, której siedziba znajduje się w Gdańsku.
– Jeszcze w tym roku rozpoczniemy nabór na stanowiska merytoryczne. Chcemy przyjąć na początek kilka osób. Siedziba rzeszowskiego oddziału PAK znajdować się będzie w wynajmowanych pomieszczeniach Politechniki Rzeszowskiej – mówi Tylingo-Chmielewska.
„Polska NASA”
Rzeszowski oddział Polskiej Agencji Kosmicznej jest jednym z dwóch w Polsce. Drugi znajduje się w Warszawie. PAK nazywana jest „polską NASĄ”.
Agencja będzie się zajmowała głównie promowaniem i wykorzystywaniem polskiego sektora kosmicznego. Będzie także tworzyć własne laboratoria. PAK miał działać też na rzecz obronności i bezpieczeństwa Polski, a także zaopatrywać administrację w produkty i usługi oparte na technikach satelitarnych i technologiach kosmicznych.
Roczny budżet Agencji wyniesie ok. 10 mln zł. PAK planuje zatrudnić ok. 50 osób, a wśród nich inżynierów, naukowców, ekonomistów i prawników. Rocznie na projekty dotyczące polskiego przemysłu kosmicznego ma trafiać nawet 100 mln euro i to właśnie Polska Agencja Kosmiczna ma dbać o prawidłowe wykorzystanie pieniędzy.
Nowe wyzwanie
Rzeszowski oddział PAK będzie obejmował swoim zasięgiem sześć województw: Podkarpacie, Małopolskę, Śląskie, Świętokrzyskie, Opolskie i Dolnośląskie. Na czele oddziału będzie stała Justyna Sokołowska, która przez ostatnie dwa lata był dyrektorką wydziału kultury Urzędu Miasta w Rzeszowie. Sokołowska wygrała konkurs na nowe stanowisko.
– Nowa funkcja to oczywiście nowe wyzwania i kolejny krok na mojej 18-letniej drodze zawodowej. Do tej pory pracowałam jako urzędnik samorządowy, teraz pracę będę kontynuować w administracji rządowej – mówi Sokołowska.
Przez prawie 3 lata pracowała także w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, gdzie była zastępcą dyrektora Departamentu Organizacyjnego.
43-letnia Justyna Sokołowska skończyła Uniwersytet im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie, jest tłumaczką języka węgierskiego. Była koordynatorem sześciu edycji Forum Innowacji w Rzeszowie, z których dwie poświęcone były przemysłowi kosmicznemu i satelitarnemu.
Sokołowska jest blisko związana z PSL, rok temu bezskutecznie startowała z listy tej partii do sejmiku podkarpackiego.
Ukraina w pierwszej kolejności
Sokołowska mówi, że w rzeszowskim oddziale PAK docelowo ma pracować około 10 osób. – Będzie się specjalizował we współpracy z przemysłem lotniczym, a także we współpracy międzynarodowej – w pierwszej kolejności z Ukrainą i państwami Europy Środkowo-Wschodniej – mówi dyrektorka.
Przypomina, że Polska od dwóch lat jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej i ma obowiązek uczestniczyć w europejskich programach kosmicznych.
– Fakt utworzenia w Rzeszowie oddziału PAK to duża nobilitacja dla miasta i regionu, ale też duża odpowiedzialność, szansa, którą musimy wykorzystać – uważa Justyna Sokołowska.
Na stanowisku dyrektora wydziału kultury UM w Rzeszowie zastąpi ją Aneta Radaczyńska, która pracowała w miejskim wydziale promocji i współpracy międzynarodowej.
TOMASZ MIKOŁAJCZAK, KRZYSZTOF WÓJCIK
redakcja@rzeszow-news.pl