Juwe, juwe, juwenalia… Barwny korowód rozpoczął święto studentów [FOTO]

Studenci trzech rzeszowskich uczelni – Politechniki, WSPiA i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania – rozpoczęli swoje święto. W czwartek ruszyły 24. Rzeszowskie Juwenalia. Do soboty będzie kilkadziesiąt koncertów.

 

24. Rzeszowskie Juwenalia rozpoczął tradycyjny barwny korowód ulicami miasta, który wyruszył z Rynku na miasteczko akademickie Politechniki Rzeszowskiej, gdzie trwać będzie trzydniowy finałowy maraton muzyczny.

Pierwsi studenci na Rynku pojawili się ok. godz. 15:00. Fantazja w przebieraniu studentów nie znała granic. Jeden z nich przebrał się za… toi toi.  24. Rzeszowskie Juwenalia odwiedziła również whisky Jack Daniel’s, która była całkiem sporych rozmiarów.

Do Rzeszowa wpadły również ślicznotki z bajek Disneya: Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Roszpunka, Jasmine oraz Czerwony Kapturek, ale na szczęście bez wilka.

Zakaz bycia trzeźwym

Wśród przebierańców znalazła się również świnka Pigi, Power Rangers, a nawet Jack Sparrow i dość spora liczba pięknych piratek oraz  Asterix i Obelix. Były też całkiem smaczne przebrania w postaci kawałków pizzy oraz owoców. Na rzeszowskim Rynku pojawił się nawet Pan Biedronka z brokułem w ręce, kilka choinek i św. Mikołaj. Panny młode natomiast pojawiły się z banerem „Pan młody pilnie poszukiwany”.

Niektórych studentów inspirowały znaki drogowe. Na potrzeby juwenaliów repertuar  przepisów powiększył się o takie punkty jak: nakaz spożywania napojów 40 proc., nakaz posiadania 3 promili w organizmie, czy zakaz bycia trzeźwym.

Studenci to też ludzie nauki i najlepiej to pokazała trójka przebrana za podręcznik pt. „Mechanika ogólna” autorstwa Zenona Hendzla i Wiesława Żylskiego. Na Rzeszowskich Juwenaliach były trzy części: statyka, dynamika i kinematyka.

Historia wielkiego i srebrnego ekranu odnotowała pokojówki z Beverly Hills i na Manhattanie, a juwenalia pokojówki z Rzeszowa. Tradycyjnie nie zabrakło stylowych piżamek i panów, którzy chcieli chociaż przez parę godzin poczuć się pięknie w związku z czym przebrali się za kobiety.

Dla tego wesołego i barwnego tłumu zagrali Dawid Wojtoń, laureat konkursu „Kill me with the MUSIC”, Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” oraz The Freeborn Brothers.

Rzeszów jest teraz wasz

Władze Rzeszowa oczywiście i tym razem z uśmiechem na twarzy oddały symboliczny klucz do bram miasta. – Cieszymy się, że po raz kolejny juwenalia dla trzech rzeszowskich uczelni rozpoczynają się na rzeszowskim Rynku. Życzę wam wspaniałej zabawy. Rzeszów od teraz jest wasz – mówił Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Na Rynku w Rzeszowie skupiło się to, co najpiękniejsze. Życzę wszystkim radości ze spotkania z muzyką, sztuką kulturą, ale najbardziej radości ze spotkania z przyjaciółmi – mówił Jerzy Cypryś, przewodniczący sejmiku podkarpackiego, żartując, że studenci powinni wcześniej organizować taką piękną pogodę.

Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, ograniczył się do czterech słów, ale za to jak ważnych: – Życzę dobrej wam zabawy.

Mateusz Wośko, przewodniczący Samorządu Studentów PRz, przypomniał, że Rzeszowskie Juwenalia w 2014 roku dostały nagrodę za najlepsze juwenalia w Polsce, a w tym roku zwyciężyły jako najlepszy studencki projekt kulturalny.

– Cieszmy się, że przejęliśmy to miasto, ale imprezujmy z głową. Pokażmy, że studenci z Rzeszowa bawią się odpowiedzialnie i potrafią władać miastem na własny sposób – mówił Mateusz Wośko.

Lao Che gwiazdą

Po godz. 17:00 wyruszył korowód, który poprowadziły zabytkowe auta. Koncertowe szaleństwo podczas 24. Rzeszowskich Juwenaliów rozpoczęło się o 18:30 występem zespołu Akurat. Na scenie głównej w czwartek usłyszymy jeszcze takie zespoły jak: Piękni i Młodzi, Lao Che, Zeus, Error 404, Akurat.

W drugi dzień juwenaliów (piątek 12 maja), oprócz koncertów głównych, które rozpoczną się o 19:00 występami takich artystów jak: Happysad, Dżem, Peja, HiFi, Brown będzie można również posłuchać muzyki disco polo na scenie Pewexu. Na niej zaprezentują się od 20:00 Afterparty, Czadoman, Mariola i Ramzes.

Ostatni dzień (sobota 13 maja) będzie od 19:00 na scenie głównej należał do Wilków, Ich Troje, Zbuka, Oxona, Tabu oraz Kabanosa. Scena Pewexu od 20:00 zaserwuje Power Play, Chwytaka & DJ Wiktora oraz Shantel.

Natomiast miłośnicy muzyki klubowej będą mogli się bawić w dwóch strefach: One Stage i Hip Hop Stage codziennie od 21:00 do 5:00 rano.

Podczas koncertowego Finału 24. Rzeszowskich Juwenaliów na studentów będzie również czekało wiele innych atrakcji – RED BULL Container Stage, bungee, Śniadanie Mistrzów, tor kartingowy, wesołe miasteczko oraz pokaz fajerwerków.

Rzeszów News jest patronem juwenaliów. 

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama