
Wielki Odpust Kalwaryjski 2025 rozpoczął się dzisiaj w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Uroczystości potrwają do 15 sierpnia i związane są z Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny. Franciszkanie spodziewają się większej liczby wiernych niż zwykle z powodu korzystnego układu dni w kalendarzu.
Kalwaryjskie sanktuarium to jedno z najbardziej znanych w Polsce miejsc kultu i pielgrzymek. Często nazywa się je Jerozolimą Wschodu ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej. Z kolei obecność cudownego obrazu Matki Bożej sprawia, że sanktuarium nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia.
Więcej pątników dzięki układowi dni
O. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy franciszkanów opiekujących się Kalwarią Pacławską, poinformował PAP, że każdego roku odpust gromadzi tłumy wiernych z całego kraju. W tym roku spodziewają się ich jeszcze więcej.
– W tym roku franciszkanie w Kalwarii Pacławskiej spodziewają się większej liczby pątników podczas sierpniowych uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowziętej niż zwykle. A to wszystko za sprawą układu dni w kalendarzu – mówi o. Szewek.
Tradycyjnie Wielki Odpust Kalwaryjski trwa od 11 do 15 sierpnia.
– W tym roku jednak poprzedzają go sobota i niedziela 9 i 10 sierpnia, a po ustawowo wolnym od pracy dniu 15 sierpnia przypadają jeszcze sobota i niedziela, 16–17 sierpnia – wyjaśnia franciszkanin.
Program odpustu i specjalne wydarzenia
Odpust rozpoczął się dzisiaj o godz. 14.00 poświęceniem szat Matki Bożej w bazylice. Następnie odbyła się procesja do kaplicy Domku Matki Bożej, gdzie wierni wysłuchali kazania. Potem w procesji z figurą Matki Bożej Zaśniętej powrócili do bazyliki.
W programie kilkudniowych uroczystości są codzienne msze święte przed cudownym obrazem Matki Bożej w bazylice mniejszej i na galerii. Szczególna msza odbędzie się o północy z czwartku na piątek, z udziałem neoprezbiterów franciszkańskich. Przewodniczyć jej będzie o. Marian Gołąb, kustosz sanktuarium, a homilię wygłosi neoprezbiter o. Mateusz Hnat.
Pielgrzymi codziennie mogą uczestniczyć w różańcu, procesjach, apelu maryjnym oraz w Dróżkach Pogrzebu Matki Bożej i Dróżkach Pana Jezusa. Zaplanowano także koncerty muzyczne, m.in. Oratorium Kalwaryjskie „Pax et bonum. Transcendentne Impresje Oratoryjne” Romana Drozda.
Kulminacja w piątek 15 sierpnia
Centralną częścią uroczystości będzie w piątek 15 sierpnia w południe suma odpustowa z procesją eucharystyczną, zamykająca Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przewodniczyć jej będzie o. Mariusz Kozioł, minister prowincjalny franciszkanów z Krakowa.
Do Kalwarii Pacławskiej przybędą z okolicznościowymi kazaniami zaproszeni goście: ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie bp Edward Kawa, metropolita przemyski abp Adam Szal oraz metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Organizatorzy ostrzegają, że uczestnicy uroczystości mogą mieć problemy z parkowaniem i napotkać utrudnienia w ruchu. Apelują o stosowanie się do poleceń policji i znaków drogowych. Do sanktuarium można dojechać także komunikacją publiczną.
(rem, źródło PAP)
Czytaj więcej:
We wrześniu ruszą ekshumacje ukraińskich ofiar na Podkarpaciu. W planach kolejne badania
![Nalot na kierowców w Rzeszowie. Policja walczy z hałasem, ale naruszeń… nie stwierdzono [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/cichy-rzeszow0-218x150.jpg)

![Tragiczny finał czołowego zderzenia na DK 28. Nie żyje 22-letni motocyklista [ZDJĘCIA] Zdjęcie: Wypadek w Leszczawie Dolnej (fot. KMP Przemyśl)](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/wypadek-leszczawa-dolna2-218x150.jpg)



![Gigantyczny pożar 250 bel słomy. Poszły z dymem mimo wielogodzinnej walki strażaków [ZDJĘCIA] pożar słoma baloty](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Raclawowka-pozar-balotow-slomy-07-1-218x150.jpg)

![Koniec poszukiwań na Jeziorze Solińskim. Ciało 45-latka było na głębokości ponad 50 metrów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/solina-poszukiwania-ciala-wopr-3-218x150.jpg)





![Rzeszowskie Bulwary przejdą metamorfozę. Powstanie nowoczesna strefa rekreacji [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/plac-zabaw-rzeszow-bulwary-wizualizacje0-218x150.jpg)




![Pekao Rzeszów Bike Festival 2026. Najlepsi stanęli na podium [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/IMG_8221-218x150.jpg)
![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)



















![Nalot na kierowców w Rzeszowie. Policja walczy z hałasem, ale naruszeń… nie stwierdzono [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/cichy-rzeszow0-100x70.jpg)


![Rzeszowskie Bulwary przejdą metamorfozę. Powstanie nowoczesna strefa rekreacji [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/plac-zabaw-rzeszow-bulwary-wizualizacje0-324x235.jpg)