Reklama

Kamienica u zbiegu ul. 3 Maja i Zamkowej w Rzeszowie wróci do swojego pierwotnego wyglądu. Prace konserwatorskie właśnie trwają.  Do końca br. ma być odnowiona elewacja na wysokości I piętra oraz wymieniony dach.  

Kamienica, którą zaprojektował rzeszowski architekt Mateusz Tekielski, nie była remontowana od 50 lat. Powodów było wiele, m.in. skomplikowana procedura własnościowa.

– Kamienica obecnie jest w rękach prawnuczki architekta. Rodzinie zależy na tym, aby budynek został odrestaurowany i po wykonanych pracach wyglądał tak, jak za czasów swojej świetności – mówi Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków w Rzeszowie.

Jedyny taki obiekt w mieście

Z renowacją wiąże się wiele bardzo skomplikowanych i czasochłonnych prac, ponieważ oryginalna elewacja została wykonana przy użyciu zaprawy tynkarskiej na bazie cementu romańskiego, stosowanej w budownictwie miejskim na przełomie XIX i XX wieku.

– W Rzeszowie jest to jedyny budynek, którego elewacja została wykonana taką techniką. Tynk romański ma to do siebie, że nie trzeba go malować, ponieważ kolorem przypomina piaskowiec. Czasem ta barwa staje się mocniejsza i przechodzi nawet w kolor łososiowy – wyjaśnia Dawidziak.

Niestety, o tym nie wiedzieli ci, którzy jej remont wykonywali w latach 60. Wówczas elewacja została pokryta szarym tynkiem, zakrywając ten unikatowy i ozdobny.

Dlatego też prace konserwatorskie będą polegały przede wszystkim na tym, aby usunąć wtórną elewację kamienicy i odnowić tę właściwą.

– To zadanie będzie bardzo skomplikowane, ponieważ niewiele firm w Polsce specjalizuje się w wykonywaniu elewacji przy użyciu zaprawy tynkarskiej na bazie cementu romańskiego – wyjaśnia miejski konserwator zabytków.

Nowe dachówki od 3 Maja

Do końca tego roku w planach jest odnowienie fasady do poziomu pierwszej kondygnacji oraz wymiana dachu.

– Część tych dachówek, które obecnie pokrywają kamienicę, zostanie użyta ponownie i ułożona od strony podwórza. Natomiast od strony ul. 3 Maja  zostaną położone nowe, maksymalnie zbliżone wyglądem do swoich poprzedniczek, dachówki – wyjaśnia Edyta Dawidziak.

Kamienica od 2013 r. jest wpisana na listę zabytków, dlatego też właściciele mogli ubiegać się o dofinansowanie swojej inwestycji u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który na ten cel przeznaczył 50 tys. zł.

Kamienica Tekielskiego jest jedną z ostatnich, które przy ul. 3 Maja będą odnawiane. W planach jest renowacja jeszcze dwóch obiektów: kamienic projektu Piotra  Emilewicza. Jedna znajduje się u zbiegu 3 Maja i Jagiellońskiej, a druga przy 3 Maja 10.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

  1. Fantastyczna wiadomość, kamienica otrzyma „drugie życie” i zamiast szpecić swoją elewacją, będzie kolejną wizytówką miasta! 😉

Comments are closed.