Zdjęcie: Materiały Fundacji Wolność do Religii

W kwietniu br. Fundacja Wolność od Religii rozpoczyna swoją piątą billboardową kampanię społeczną „Szkoła to nie kościół”. Billboard pojawi się również w Rzeszowie.

Jak poinformowała Fundacja Wolność od Religii z Lublina, plakaty z grafiką przedstawiającą ucznia wypisującego kredą na tablicy hasło „Szkoła to nie kościół” pojawią się w 30 miastach w całym kraju na 53 billboardach. W Rzeszowie billboard stanie na ulicy Mochnackiego niedaleko skrzyżowania ulic Cieplińskiego i Lisa-Kuli.

Fundacja Wolność od Religii domaga się, by „szkoła była miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich dzieci w każdym dniu nauki, przez cały rok szkolny”. Organizatorzy kampanii przypominają, że w polskich szkołach publicznych są klasy, w których wisi krzyż, ale nie ma państwowego godła.

„Są korytarze, które bardziej przypominają wystrój kaplicy niż wnętrze publicznej instytucji edukacyjnej. To przemoc symboliczna, która dotyka uczniów z mniejszości religijnych i mniejszości bezwyznaniowej przez cały wieloletni okres edukacji. Mimo wielu protestów przebieg szkolnej katechizacji oraz uroczystości i rekolekcji coraz częściej łączy się z wywieraniem presji i przymusem” – twierdzi Fundacja Wolność od Religii.

Fundacja nie może się nadziwić, dlaczego dyrektor państwowej szkoły zgadza się na zorganizowanie rekolekcji w szkole zamiast w kościele, a w wywiadzie prasowym przyznaje, że „nie jest organizatorem całego wydarzenia” i na czas rekolekcji oddaje władzę w szkole proboszczowi.

„Czy zgadzamy się na organizowanie spowiedzi w klasach lekcyjnych i gabinecie psychologa? Jak czują się dzieci z rodzin mniejszościowych, gdy szkoła dwa razy w roku zamienia się na kilka dni nauki w kościół, a w ciągu roku nie ma żadnych porównywalnych uroczystości, które reprezentowałyby inne grupy światopoglądowe?” – pyta Fundacja.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Jak to możliwe, że wychowawczyni każe uczniowi nieuczęszczającemu na katechezę udać się na rekolekcje w sali gimnastycznej zamiast do świetlicy, w obliczu odmowy wpisuje uwagę do dziennika, a Kuratorium Oświaty nie widzi w tej sprawie niczego bulwersującego? Jak to możliwe, że w tej samej szkole, wbrew prawu, odmawia się zorganizowania lekcji etyki?” – mnożą kolejne pytania organizatorzy kampanii „Szkoła to nie kościół”.

Zapowiadają, że od władz miejskich i szkolnych będą żądać „adekwatnych reakcji na krzywdzące zjawiska w szkołach”. Fundacja Wolność od Religii apeluje także do rodziców i do wszystkich „ludzi dobrej woli o postawienie tamy przemocy symbolicznej, naruszaniu podstawowych praw rodziców i uczniów oraz narażaniu poczucia godności i bezpieczeństwa uczniów”.

„Drodzy wierzący rodzice, nie chcemy odbierać Wam żadnych praw, uszanujcie nasze i stańcie w obronie słabszych oraz mniej licznych” – apeluje fundacja.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama