Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Reklama

Nawet pięć miesięcy trzeba w Rzeszowie czekać na wydanie Karty Dużej Rodziny. Urzędnicy twierdzą, że to skutek nowych przepisów. 

Pani Renata z Rzeszowa na początku listopada 2019 roku urodziła trzecie dzieci. Zgodnie z prawem, może się starać się o wydanie Karty Dużej Rodziny, która przysługuje rodzinom wielodzietnym 3+. Dzięki karcie można kupować tańsze bilety na wydarzenia kulturalne, wystawy, muzea, przejazdy komunikacją publiczną, a nawet wakacje. 

W Rzeszowie karty wydaje miejski wydział zdrowia. Po urodzeniu dziecka, pani Renata wraz z mężem w pierwszej połowie listopada złożyli wniosek o wydanie karty. Po 1,5 miesiąca bezowocnego czekania zadzwoniła do urzędu, żeby się dowiedzieć, kiedy jej wniosek będzie rozpatrzony i kiedy będzie mogła wreszcie kartę odebrać. 

“Na marginesie dodam, że ilość danych do wypełnienia jest ogromna i bardzo szczegółowa. Wówczas dostaliśmy informację z prośbą o cierpliwość, ponieważ w styczniu (!!!) były rozpatrywane wnioski z września (!!!)” – pisze w liście do Rzeszów News pani Renata. I zastanawia się, dlaczego tak długo to trwa. Jest już koniec lutego, a żadnej decyzji nie ma.

“Zwłaszcza, że nie chodzi tu np. o becikowe, gdzie dostanie go zależy od dochodów. Jedynie posiadanie takiej karty umożliwia w niektórych miejscach zniżki. Jak to się dzieje, że weryfikacja tak długo trwa?” – pyta nasza Czytelniczka. 

Ratusz: 4-krotny wzrost wniosków

Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie potwierdza, że czas oczekiwania na Kartę Dużej Rodziny znacząco się wydłużył. – 1 stycznia 2019 roku zmieniły się przepisy. Od tamtego momentu wszystkie osoby, które posiadają trójkę dzieci lub więcej mogą się ubiegać o kartę – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos. 

Wcześniej był kryterium wiekowe. Kartę otrzymywały te rodziny, w których dzieci nie ukończyły 18. roku życia i 24 lat w przypadku studentów. Od ponad roku wiek nie ma już żadnego znaczenia. – Kartę mogą otrzymać rodziny niezależnie od tego, ile dziecko ma lat. To spowodowało, że liczba składanych wniosków wzrosła 3-4-krotnie – słyszymy w ratuszu.

– W związku z tym wydłużył się też czas oczekiwania na kartę. Jeżeli ktoś w listopadzie złożył wniosek, to kartę otrzyma w marcu – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos. 

O tym, że coraz więcej osób w Rzeszowie ubiega się o Kartę Dużej Rodziny świadczą statystki. W 2017 roku wydano 439 kart, rok później 503, a w 2019 roku już 1219, z czego w tym ostatnim przypadku 856 wniosków dotyczyło osób, które przed 1 stycznia 2019 roku nie miały uprawnień, by starać się o wydanie karty. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: