Zdjęcie: Materiały gminy Boguchwała
Reklama

Mieszkańcy Kielanówki i Racławówki nie chcą być częścią Boguchwały – tak zdecydowali w przeprowadzonych w gminie konsultacjach społecznych. 

W czwartek poznaliśmy wyniki konsultacji, które trwały w całej gminie Boguchwała od 4 do 15 stycznia br. Mieszkańcy odpowiadali na pytanie, czy chcą, by ich sołectwa stały się boguchwalskim osiedlami. 

Jak niedawno informowaliśmy, w konsultacjach wzięło udział ok. 23 proc. mieszkańców. W czwartek gmina podała wyniki głosowania. Mieszkańcy całej gminy w zdecydowanej większości opowiedzieli się za przyłączeniem Kielanówki i Racławówki do Boguchwały. Za było 3002 mieszkańców (74 proc.) i przeciw 1026 (25 proc.), 54 wstrzymało się (1 proc.).

Ale jeśli chodzi o głosowanie mieszkańców obu sołectw, zwyciężyli przeciwnicy włączenia Kielanówki i Racławówki do Boguchwały. Nie chce tego 62 proc. mieszkańców, za było 36 proc., 2 proc. mieszkańców wstrzymało się od głosu. To dobra wiadomość dla Rzeszowa, który chce przyłączyć Kielanówkę i część Racławówki do swoich granic. 

W konsultacjach oddano 4082 głosy ważne. 

Wyniki konsultacji oznaczają, że władze Boguchwały nie będą już podejmowały próby przekształcenia obu sołectw w boguchwalskie osiedla, a będą zmuszone do przeprowadzenia kolejnych konsultacji, czy tym razem mieszkańcy chcą być włączeni do Rzeszowa. Teoretycznie mogą chcieć zachowania status quo, czyli pozostania sołectwami. 

„To trudna decyzja, bo oznaczająca przede wszystkim dalszą walkę o jedność gminy” – napisał w oświadczeniu Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały, komentując wyniki konsultacji.

Gmina nie chce oddać Kielanówki i Racławówki w ręce Rzeszowa. „Będziemy prosić naszych mieszkańców o udział w kolejnych konsultacjach i oddanie rozważnego i przemyślanego głosu” – zapowiedział Kąkol. 

Na razie nie wiadomo, kiedy w gminie odbędą się kolejne konsultacje. A kiedy będą w Rzeszowie? – Rozpoczęcie konsultacji planujemy na drugi tydzień lutego. Dokładny termin podamy w poniedziałek – zapowiada Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Wyniki konsultacji zarówno w gminie Boguchwała, jak i w Rzeszowie zostaną dołączone do wniosku, który miasto będzie musiało złożyć do końca marca do wojewody podkarpackiego, by ten wyraził swoją opinię. Potem włączenie Kielanówki i część Racławówki zaopiniuje jeszcze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów, czyli rząd. Zazwyczaj robi to do końca lipca. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: