Zdjęcie: Gmina Boguchwała

Około 23 procent mieszkańców gminy Boguchwała wzięło udział w zakończonych w piątek konsultacjach społecznych w sprawie przekształcenia Kielanówki i Racławówki w boguchwalskie osiedla. 

Konsultacja trwały od 4 stycznia do 15 stycznia. Zarządziła je gmina Boguchwała, gdy 17 grudnia ub. r. Rada Gminy Boguchwała zgodziła się na to, by Kielanówkę i Racławówkę włączyć do granic miasta Boguchwała. To był „odwet” za uchwałę Rady Miasta Rzeszowa, która 15 grudnia zainicjowała procedurę włączenia do stolicy województwa część Racławówki (Racławówkę Doły), a pod koniec 2020 r. także Kielanówkę.  

Podczas gminnych konsultacji mieszkańcy odpowiadali na pytanie „Czy jesteś za przyłączeniem do miasta Boguchwała sołectw: Racławówka oraz Kielanówka?”. Uprawnionych do głosowania było ponad 20 800 osób. Głosować można było za pośrednictwem papierowych ankiet oraz elektronicznych. W sobotę zebrała się komisja, której przekazano ankiety. W poniedziałek rozpoczęła się weryfikacja dokumentów. 

– Wszystkich ankiet zarówno tych papierowych, jak i elektronicznych jest 4 786. To oznacza, że w konsultacjach uczestniczyło ok. 23 proc. mieszkańców gminy. To wysoka frekwencja – ocenia Krzysztof Lasota, sekretarz Urzędu Miasta w Boguchwale. – Teraz weryfikujemy, czy w konsultacjach wzięli udział mieszkańcy gminy (tylko oni mogli) i czy głosy się nie dublowały, czyli czy ktoś nie zagłosował dwa razy – dodaje Lasota. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wyniki konsultacji poznamy najwcześniej za kilka dni. Dużo zależy od tego, ile dziennie komisja będzie w stanie policzyć głosów. Konsultacyjny bój o Kielanówkę i Racławówkę Doły wkrótce rozpocznie się w Rzeszowie. Przewiduje się, że mieszkańcy Rzeszowa w sprawie przyłączenia obu sołectw do stolicy województwa będą się wypowiadać w dniach 5-8 lutego, ale ten termin nie jest jeszcze przesądzony. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama