Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Film “Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy będzie można zobaczyć w najbliższy piątek (20 lipca) w ramach wakacyjnego kina plenerowego “Polskie drogi do niepodległości” w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie.

To już czwarty film projektu “Polskie drogi do niepodległości”. W poprzednich tygodniach mogliśmy zobaczyć filmy „Rok 1863″, “Pan Tadeusz” i „Niepokonani”. W najbliższy piątek o godz. 21:00 w ogrodach bernardyńskich (ul. Sokoła 8), zostanie wyświetlony film „Miasto 44″, który wyreżyserował Jan Komasa. “Miasto 44” miało premierę w 2014 roku. 

Fabuła filmu skupia się na Powstaniu Warszawskim i losach jego młodych uczestników, którym przyszło żyć i wkraczać w dorosłość w okrutnych realiach niemieckiej okupacji. W wojenny dramat wplata się wątek miłosny, w który jest uwikłanych troje bohaterów: Stefan Zawadzki (w tej roli Józef Pawłowski) i one dwie – Kama i Biedronka. 

Po śmierci ojca, który ginie w kampanii wrześniowej, Stefan stara się pełnić obowiązki głowy rodziny, opiekuje się matką i młodszym bratem. Pracuje w fabryce Wedla, z pokorą znosi upokorzenia ze strony Niemców. Wkrótce wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama, sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli. Dziewczyna kocha się w Stefanie, jednak jego sercu jest bliższa Biedronka.

1 sierpnia 1944 roku Stefan wraz z dziewczynami i pozostałymi przyjaciółmi trafia pod komendę charyzmatycznego Kobry. Skupieni przy zgrupowaniu “Radosław”, wspólnie pokonują krwawy szlak bojowy, zaczynając od Woli, potem przez Stare Miasto i Śródmieście, by wreszcie dotrzeć na Czerniaków.

Jak pisał tuż po premierze filmu Robert Skowroński z Onetu, “Miasto 44” odarte jest z gloryfikacji Powstania Warszawskiego, które zostaje przepuszczone przez filtr hollywoodzkiej produkcji na najwyższym poziomie.

Wstęp na pokaz filmu jest bezpłatny. W przypadku deszczu, seans zostanie przeniesiony na parking pod ogrodami bernardyńskimi.  

Projekt “Polskie drogi do niepodległości” to 10 cotygodniowych spotkań w piątek po zmroku w ogrodach bernardyńskich, gdzie na leżakach – w wakacyjnej atmosferze – można będzie zobaczyć interesujące filmy dostarczające podstawowej wiedzy na temat polskich dróg do niepodległości, a pod względem wysokiej jakości artystycznej, uwrażliwiające na dorobek polskiej kultury.

Pomysłodawcą projektu jest Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.”Polskie drogi do niepodległości” wpisują się w problematykę niepodległościową, a dzięki atrakcyjnej formie mają spore szanse stać się też ważnym wydarzeniem kulturalnym. 

W problematykę filmu wprowadzać będzie krótka prelekcja, a na podsumowanie zaplanowano dyskusję na wzór DKF-u, którą poprowadzi osoba, mająca wiedzę o prezentowanych filmach oraz kontekście historycznym.

Opr. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: