Kadr z filmu

„Prognoza pogody” z 1982 roku w reżyserii Antoniego Krauzego będzie można zobaczyć w piątek (3 sierpnia) w Rzeszowie w ramach cyklu plenerowe kino „Polskie drogi niepodległościowe”.

Pokaz filmu odbędzie się w rzeszowskich ogrodach bernardyńskich przy ul. Sokoła 8 o godz. 21:00. Jeżeli będzie padał deszcz, seans zostanie przeniesiony na parking pod ogrodami. Pokaz filmu jest bezpłatny. 

„Prognoza pogody” to polski film obyczajowy z 1982 roku, w reżyserii Antoniego Krauzego i z jego scenariuszem. To adaptacja jednego z opowiadań („Zdarzenie w miasteczku”) Marka Nowakowskiego z tomu „Układ zamknięty”.

Zdjęcia do filmu powstawały jesienią 1981 r. i w marcu 1982 r. Akcja filmu toczy się jesienią 1981 r. Grupa pensjonariuszy ucieka z domu starców, przekonani, że w związku z nadchodzącą zimą kierownictwo domu będzie chciało się ich pozbyć. Ich podejrzenia wzmaga dostarczony nocą transport trumien.

Ucieczka wydaje się jedynym sposobem na przeżycie. Pierwsze chwile poza murami domu to zachłyśnięcie się rzeczywistością, smakiem świeżego mleka, bliskością natury. W obawie przed pościgiem, uciekinierzy wciąż zmieniają miejsce pobytu. Ich wędrówka to podróż po świecie, który po latach spędzonych „w zamknięciu”, sprawia wrażenie krainy szczęśliwości. 

„Prognoza pogody” to kolejny, po „Monidle” i „Mecie”, obraz Antoniego Krauzego, skupiający się skupiający się na konkretnej grupie społecznej. Film powstał w czasie, gdy Polska cieszyła się krótką i złudną wolnością. Jednak podobnie, jak niepokornym uciekinierom, także i Polakom już mały jej łyk dawał nadzieję.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Reżyser doskonale nakreślił portret psychologiczny staruszków jako bohatera zbiorowego. Film zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo (1987). 

„Prognoza pogody” to już szósty film w ramach cyklu kina plenerowego „Polskie drogi niepodległościowe”, którego organizatorem jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Do końca wakacji w każdy piątek po zmroku w ogrodach bernardyńskich na leżakach można oglądać interesujące filmy dostarczające podstawowej wiedzy na temat polskich dróg do niepodległości. 

Na wakacyjne kino plenerowe składa się 10 filmów. Dotychczas można było zobaczyć:  „Niech cię odleci mara”, „Miasto 44”, „Rok 1863″, „Pan Tadeusz” i „Niepokonani”. Projekt, który ma uwrażliwiać na dorobek polskiej kultury, zainaugurował 29 czerwca. W problematykę filmu wprowadza krótka prelekcja, a na podsumowanie odbywa się dyskusja na wzór DKF-u. Spotkanie prowadzi Piotr Samolewicz. 

Opr. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama