Zdjęcie: Materiały Canal Plus
Reklama

“Pod chmurką” czeka na nas kolejny film z cyklu „Polskie drogi niepodległościowe”. Tym razem w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie będzie można zobaczyć film z 1981 roku pt. “Niech cię odleci mara” Andrzeja Barańskiego.

Na miłośników dobrego kina w piątek 27 lipca znów czeka kolejny film z cyklu plenerowe kino „Polskie drogi niepodległościowe”. Tym razem postawiono na film z 1981 roku w reżyserii Andrzeja Barańskiego “Niech cię odleci mara”. Produkcja powstała na podstawie autobiograficznego opowiadania Waldemara Siemieńskiego – polskiego socjologa i pisarza.

Historia “Niech cię odleci mara” toczy się w małopolskim miasteczku na ziemiach odzyskanych. Jest rok 1950, Józef Piasecki (w tej roli Bronisław Pawlik) jest właścicielem małego sklepu ogólnospożywczego przy głównej ulicy. Ma na utrzymaniu żonę (Anna Ciepielewska) i 17-letniego syna Witka (Marek Probosz) – gimnazjalistę, który przechodzi okres dojrzewania.

Piasecki, aby utrzymać pozycję w lokalnej społeczności, zaprasza co jakiś czas do domu na obiad prezesa banku, Kulanowskiego (Włodzimierz Skoczylas) z żoną, księdza (Aleksander Fogiel), akuszerkę Szymańską (Ewa Zdzieszyńska), kamasznika (Jan Mayzel) z żoną (Zofia Merle) i najlepszego przyjaciela Stefana Burzę (Bolesław Płotnicki).

Mimo to, interes prowadzony przez Piaseckiego idzie coraz gorzej. Prywatny przedsiębiorca jest nękany kontrolami, karami i wstrzymywaniem dostaw przez hurtownię. Podupada na duchu, zrzędzi na ustrój i słucha “wrogich” rozgłośni. Pogłębia się też jego konflikt z synem, który właśnie przechodzi pierwsze miłosne wtajemniczenia, coraz uważniej obserwuje otaczającą go rzeczywistość i z niepokojem spogląda w przyszłość.

“Niech cię odleci mara” opowiada o początku lat 50. XX wieku w małym miasteczku i życiu tzw. drobnej inicjatywy w czasach PRL. Pokazując powolną degradację rodziny sklepikarzy, którzy stopniowo, mocą kolejnych rozporządzeń socjalistycznej władzy, zostają pozbawieni podstaw egzystencji, reżyser obnaża obłudę tego systemu, który stworzony dla dobra prostego człowieka, w niego właśnie uderzał najbardziej. Film dobrze oddaje atmosferę czasów przez przywołane z nostalgią szczegóły codziennego życia. 

Bezpłatny pokaz filmowy odbędzie się w ogrodach bernardyńskich o godz. 21:00. Poprzedzi go krótka prelekcja wprowadzająca w problematykę i kontekst historyczny filmu. Po pokazie przewidziana jest dyskusja. W przypadku deszczu seans zostanie przeniesiony na parking pod ogrodami.

Wakacyjne kino plenerowe to 10 cotygodniowych spotkań, które odbywają się w piątek po zmroku w ogrodach bernardyńskich. Projekt, który realizuje wojewoda podkarpacki, swoją inaugurację miał 29 czerwca. “Niech cię odleci mara” to już piąty film w ramach cyklu „Polskie drogi niepodległościowe”. Wcześniej widzowie mieli okazję zobaczyć “Miasto 44”, „Rok 1863″, „Pan Tadeusz” i „Niepokonani”.

Opr. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: