Zdjęcie: Mateusz Romankiewicz / Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Reklama

Ponad 11,6 mln zł kosztował remont i wyposażenie Kliniki Noworodków w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Ma najnowocześniejsze w Polsce urządzenia do leczenia najmłodszych pacjentów.

Ta inwestycja była konieczna. Po pierwsze dlatego, że do kliniki przyjmowane są dzieci z całego województwa. Po drugie, to w KSW nr 2 lekarze ratują życie noworodkom i wcześniakom z ekstremalnie niską masą urodzeniową ciała.

Teraz klinika ma 9 najnowocześniejszych stanowisk intensywnej terapii, w tym jedno miejsce izolowane oraz 16 miejsc opieki dla noworodków.

– Znajdują się tu najnowocześniejsze w Polsce urządzenia m.in. do monitorowania optymalnej wentylacji, inkubatory, respiratory, czy systemy nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków – mówi Barbara Rogowska, dyrektor szpitala przy ul. Lwowskiej.

Zanim oddział został wyposażony w nowoczesna aparaturę, konieczna była modernizacja kliniki. Podczas remontu powstały m.in. pokój laktacyjny, pokój  dla rodziców i sale do całodobowego pobytu dla matki i dziecka.

Klinika ma też karetką neonatologiczną, którą szpital kupił jeszcze w 2021 roku. Jest wyposażona w specjalistyczny inkubator z zawieszeniem hydropneumatycznym, który ogranicza wstrząsy podczas transportu wcześniaków i noworodków, pompy infuzyjne, czy kardiomonitor.

Zdjęcie: Mateusz Romankiewicz / Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama