Na osiem mandatów w nowej kadencji Rady Miasta Rzeszowa liczy Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna). Krytycznie ocenia kampanię PiS, na jej koniec zaprezentowała swoje pomysły na poprawę jakości życia w mieście.
W czwartek Koalicja Obywatelska przedstawiła swój ostatni z sześciu filarów zrównoważonego rozwoju Rzeszowa. Dotyczy on jakości życia. KO proponuje budowę pętli rowerowej wokół zalewu oraz doprowadzić ją do Boguchwały i parku na rzece Strug.
– Rzeszowskie ścieżki rowerowe są dość długie, ale rekreacyjnie to przede wszystkim zalew i jego otoczenie. Warto ścieżki rozbudować. Po zachodniej stronie zalewu ścieżka urywa się przy ujęciu wodnym MPWiK w Zwięczycy. Warto ścieżkę przedłużyć do Boguchwały, gdzie planowany jest most na Wisłoku, budowany wspólnie z Lubenią, powiatem rzeszowskim i miastem Rzeszów – mówi Andrzej Dec, który jest liderem listy KO w okręgu nr 4.
Dec, który jest zapalonym rowerzystą, zwraca uwagę na to, że po drugiej stronie Wisłoka ścieżka ma nieprzyjemny fragment. Aby ominąć wpadający do zalewu Strug, trzeba wyjechać na wąską i ruchliwą ulicę Kwiatkowskiego. Tam jazda rowerem nie należy do najprzyjemniejszych. – Warto pomyśleć o kładce na Strugu, która usprawniłaby jazdę po tej stronie Wisłoka, a następnie zamknąć pętlę wokół zalewu – aż do Boguchwały – proponuje Andrzej Dec.
Plaże, strefy chilloutu…
KO uważa, ze należy także wydłużyć obszarów bulwarów – od Zwięczycy do ul. Ciepłowniczej, aby ta część stała się centralnym punktem odpoczynku dla mieszkańców.
– Dolina Wisłoka powinna być wolna od zabudowy i przeznaczona przede wszystkim pod tereny rekreacyjne z licznymi punktami gastronomicznymi. Ci, którzy by je prowadzili, dostawaliby preferencyjne warunki dzierżawy. Chcemy, by na terenach przyległych do Wisłoka powstawały plaże, strefy chilloutu i podesty do animacji – mówi Justyna Adamiec, która startuje w wyborach z listy KO z trzeciego miejsca w okręgu nr 3.
KO uważa, że jakość życia w mieście poprawią także miejskie domy kultury. Choć ich w Rzeszowie jest i tak sporo, to nie ma ich jednak na wszystkich osiedlach. KO twierdzi, że trzeba tę „dziurę” załatać, np. na Dąbrowskiego, Zawiszy, Piastów, czy Drabiniance.
– Działalność obecnych domów kultury należy też poszerzyć, np. na osiedlu Kotuli. W takich miejscach dobrze by się odnaleźli m.in. seniorzy – uważa Edyta Walczyk, „piątka” na liście KO w okręgu nr 1.
Kandydaci KO zapowiadają, że jeśli dostaną się do Rady Miasta, to będą też zabiegać o stworzenie w Rzeszowie nowego basenu i aquaparku. Basen miałby powstać na granicach ulic Granicznej i Zielonej.
– Byłby podzielony na dwie strefy: rodzinną i do pływania. Aquapark z kolei powstałby prawdopodobnie na Staromieściu – mówi Dorota Borcz, która startuje z piątego miejsca KO w okręgu nr 2.
Koalicja uważa, że aquapark powinien powstać w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, tak by to była wspólna inwestycja miasta i prywatnej firmy.
KO: Kampania PiS była agresywna
Liderzy KO mówią, że czas kończącej się kampanii wyborczej był przez nich dobrze wykorzystany. – Nasza kampania była pracowita i merytoryczna – mówi Jolanta Kaźmierczak, liderka listy KO w okręgu nr 1. – Nie zawiedziemy mieszkańców – obiecuje. Koalicja liczy na osiem mandatów w radzie miasta.
Jeżeli wybory ponownie wygra proprezydencki Rozwój Rzeszowa, a będzie potrzebował koalicjanta, to KO jest naturalnym wyborem. Koalicji nie podoba się, jak kampanię prowadzi PiS. – Jest zbyt agresywna – uważa Kaźmierczak.
– PiS cały czas kontestuje działalność ratusza. Od nas oczekuje się nowych pomysłów, nowej świeżości. Naszą kampanię chcieliśmy pokazać w innym świetle. Nie chcieliśmy być konkurencją dla jednego lub drugiego komitetu, tylko wychodziliśmy z własnymi pomysłami – dodaje Marcin Deręgowski, lider listy KO w okręgu nr 3.
Wybory samorządowe odbędą się w najbliższą niedzielę 21 października. Pełną listę kandydatów KO do Rady Miasta Rzeszowa znajdziecie TUTAJ.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl