Zdjęcie: materiały prasowe

Prawie 100 artystów z całego świata zaprezentuje swoje plakaty w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej k. Rzeszowa. Wernisaż międzynarodowej wystawy „Kobieta w plakacie” odbędzie się 20 czerwca.

Prace będzie można oglądać do końca października. Gospodarzem wydarzenia jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z China Europe International Design Culture Association.

„Kobieta w plakacie” to międzynarodowa wystawa, w której bierze udział blisko 100 artystów. Na wystawie zobaczycie prace uczestników z 30 krajów świata, m.in. z Chin, Ekwadoru, Japonii, Turcji, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Azerbejdżanu, Meksyku, Macedonii, Polski, Portugalii, Kolumb, Ukrainy, oraz wielu innych. 

Kobiety od zawsze były kojarzone z określonymi rolami takimi jak: matka, opiekunka, kochanka oraz wieloma innymi.

– Role te na przestrzeni lat się zmieniały, ale wiele cech pozostało niezmiennych. Kobieta to istota pełna sprzeczności, jest silna i delikatna, dobra i mściwa, ufna i zaborcza, skomplikowana i prosta, nazywana jest zarówno bóstwem, jak i diabłem – mówi dr Patrycja Longawa, kuratorka oraz pomysłodawczyni wydarzenia.

Dr Longawa podkreśla, że płeć piękna od dawien dawna jawi się jako muza inspirująca artystów do tworzenia sztuki. Kobiety wielokrotnie były motywem w sztukach wizualnych takich jak malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, czy w bardziej współczesnych formach takich jak fotografia, happening czy projektowanie graficzne.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Doskonale znane są przykłady wybitnych dzieł takich jak: „Panny z Awinionu” Pablo Picasso, „Mona Lisa” Leonardo Da Vinci, „Ekstaza świętej Teresy Giovanniego” Lorenzo Bernini czy „Błękitne tancerki” Edgarda Degasa. Mimo upływu stuleci, kobieta była, jest i zapewne będzie często wykorzystywanym motywem w sztuce – uważa kuratorka wystawy.

Celem wystawy jest ukazanie kobiety przez artystów wielu narodowości w nowoczesnej sztuce. Sztuka plakatu różni się nieco od tradycyjnych form plastycznych. – Plakat ma ogromną moc przekazywania informacji. Dobrze zaprojektowany sprawia, iż odbiorca zatrzyma się na chwilę i przemyśli co twórca próbuje przekazać – wyjaśnia dr Longawa.

Wystawa została podzielona na trzy części i będzie prezentowana w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej od 20 czerwca do 9 lipca (pierwsza część), od 11 lipca do 30 lipca (druga część) i od 1 września do 31 października (trzecia część). Wernisaż wystawy (20 czerwca) rozpocznie się o godz. 12:30.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama