Reklama

W obecnych czasach udział kobiet w polskiej polityce jest traktowany jako sprawa oczywista, chociaż nadal dominują w tym świecie mężczyźni. Jednak kobiety zaczynają odgrywać coraz większą rolę i pełnić coraz bardziej odpowiedzialne funkcje.

Za chwilę czekają nas wybory parlamentarne. Właśnie zakończyła się rejestracja list wyborczych, na których coraz więcej znajduje się kobiet. Ktoś powie, że jest przecież wymóg ustawowy 35% miejsc dla tej płci – zgoda, ale na wielu listach ten limit jest przekraczany, zaś często, np. w okręgu rzeszowskim, kobiety zostają liderami tych list. Tak jest chociażby w przypadku największych ugrupowań, czyli PiS i PO.

Dzisiaj kobiety zajmują w polskiej polityce coraz częściej eksponowane stanowiska. Przykładowo Beata Szydło jest jednym z głównych kandydatów na premiera nowego rządu. A wcześniej z powodzeniem sprawdziła się jako szefowa sztabu Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, zapewniając mu spektakularne zwycięstwo.

Wiele wysiłku potrzeba, aby móc pogodzić kobiecą wrażliwość ze zdecydowaniem i siłą, jakie są potrzebne w polityce. I chociaż na polskiej scenie politycznej wciąż dominują mężczyźni, to jednocześnie znajduje się coraz więcej energicznych i wartościowych kobiet, które są gotowe zmieniać nasz kraj.

Reklama