Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

– Pokażmy wspólnie, że suweren mówi „nie” – tak podkarpacki Komitet Obrony Demokracji zachęca do udziału w proteście w niedzielę 1 października w Rzeszowie przeciwko projektom ustaw dotyczących reformy sądownictwa autorstwa prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Prezydent Duda w poniedziałek przedstawił projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa po tym, jak wcześniej zawetował dwie z trzech ustaw autorstwa PiS.

W prezydenckim projekcie ustawy o SN wprowadzona została skarga nadzwyczajna, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu. Projekt przewiduje również powołanie nowej izby w Sądzie Najwyższym, do której skargi nadzwyczajne będą wnosili obywatele. Przy SN ma być utworzona także Izba Dyscyplinarna.

Według propozycji Andrzeja Dudy, sędziowie SN przechodziliby w stan spoczynku w wieku 65 lat i mogliby występować do prezydenta o przedłużenie orzekania. Duda chce także wprowadzenia tzw. elementu społecznego, czyli ławników do SN przy rozpatrywaniu skarg nadzwyczajnych.

W przypadku projektu ustawy o KRS, w terminie dwóch miesięcy Sejm, jeżeli nie wybierze większością 3/5 głosów kandydatów do KRS, wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent.

Prezydenckie projekty ustaw reformujących sądownictwo są krytycznie oceniane przez wielu konstytucjonalistów.

Pod hasłami „Suweren mówi „Nie”, „Wolne Sądy” przeciwko pomysłom Andrzeja Dudy w niedzielę 1 października przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie (pl. Śreniawitów) o godz. 19:00 odbędzie się protest, organizowany przez podkarpacki Komitet Obrony Demokracji. Przed sądem zapłoną znicze. 

KOD twierdzi, że Andrzej Duda, pracując nad nowymi ustawami reformującymi sądownictwo, stworzył dwa kolejne „koszmarne projekty”. „Propozycje Ziobry były skandaliczne, Andrzeja Dudy są bardzo złe… Albo się przestrzega prawa, albo je łamie. Innej możliwości nie ma” – uważa KOD.

Uczestnicy październikowego protestu w Rzeszowie będą bronić niezależnych sądów i niezawisłych sędziów.

„Mówimy NIE sądom pod nadzorem polityków zarówno polityków PiSu, jak i wszystkich innych opcji politycznych. Stajemy wspólnie na straży praworządności – nie bronimy przywilejów ani ludzi. Niezawisłość sędziowska i niezależność sądów to wartości podstawowe, one nie mają nazwisk – twierdzi KOD.

„Pokażmy wspólnie, że SUWEREN MÓWI NIE!!!” – dodają organizatorzy protestu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama