Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszów
Reklama

Słucha się rady sportu, rady kultury, rady kobiet. Będzie się słuchał kolejnej – gospodarczej.  

Rada Gospodarcza powstała z inicjatywy Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa. Swoją działalność zainaugurowała w czwartek, 21 kwietnia. Rada ma się zaangażować w promocję Rzeszowa podczas największych międzynarodowych targów, wystaw i sympozjów. Z miastem będzie prowadziła wspólne projekty, wesprze wydarzenia kulturalne i sportowe.

W czwartkowym, pierwszym wspólnym posiedzeniu rady, uczestniczyło ponad 60 przedstawicieli największych firm z Rzeszowa i okolic. W radzie jest już ponad 80 podmiotów. – Naszym głównym celem będzie współpraca samorządu miasta z biznesem – mówił na spotkaniu Konrad Fijołek. 

Miasto łączy siły, by promować Rzeszów, pokazywać to, co ma najlepsze i zachęcać biznes, aby to właśnie w stolicy Podkarpacia lokował swoje inwestycje. – To pierwszy krok do stworzenia nowej jakości naszej współpracy – uważa prezydent Fijołek. 

W prace rady zaangażowali się: prof. Tadeusz Pomianek, twórca i prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, oraz Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej i wieloletni prezes Pratt & Whitney Rzeszów. Obaj są także Honorowymi Obywatelami Miasta Rzeszowa.

W skład Kolegium Rady Gospodarczej weszli: wspomniani Marek Darecki, Tadeusz Pomianek, Jan Kalisz (Fibrain) – przewodniczący rady, Marek Ryczko (Borg Warner), Dawid Cycoń (ML System), Agata Blok (Vissavi), Marta Półtorak (Marma Polskie Filie) i Janusz Błażej (ZETO Rzeszów). 

– Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Już teraz powinniśmy stworzyć strategię rozwoju, która pokaże, jak działać w czasach jakie nas czekają. Na pewno musimy skoncentrować się na edukacji. Musimy wykształcić młodzież, nie tylko w konkretnych zawodach, ale taką, która będzie kreatywnie myśleć i na bieżąco analizować – uważa prof. Tadeusz Pomianek. 

Jego zdaniem należy wykorzystać również olbrzymi potencjał jaki ma polonia. – To przecież kilkadziesiąt milionów rodaków rozsianych po całym świecie, których należałoby zachęcić do inwestycji w Polsce i Rzeszowie. Jeżeli Ukraina wyjdzie obronną ręka z wojny, w co bardzo wierzę, to dla nas również olbrzymie pole do współpracy – ocenia twórca WSIiZ. 

Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, podziękowała firmom za olbrzymie wsparcie udzielane uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy. – Bez tego wsparcia nasza pomoc byłaby niewystarczająca – uważa Stachowska.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama